Blackout vs dimout

Blackout czy dimout?

Takie pytanie pojawia się bardzo często podczas naszych rozmów z inwestorami lub architektami.

Dzieję się tak głównie dlatego, że wśród firm zajmujących się tekstyliami dekoracyjnymi te dwa pojęcia stosowane są zamiennie i często klienci wprowadzani są celowo w błąd.

Chcemy więc jednoznacznie wyjaśnić czym różni się tkanina blackout od tkaniny dimout.

Zasłony wykonane z tkaniny dimout nie spowodują 100% zaciemnienia pokoju hotelowego.

Przez tkaniny dimout będzie zawsze przenikało światło a wynika to z prostego faktu, iż tkaniny te nie posiadają specjalnej warstwy blokującej przenikanie świtała.

Tkaniny dimout są tkane w związku z czym pomiędzy poszczególnymi nićmi wątku i osnowy słońce znajdzie na tyle duże miejsca aby przeniknąć i rozświetlić dane ponieszcenie.

Tkanina dimout zmniejszy ilość wpadającego do danego pomieszczenia światła, w pomieszczeniu będzie dużo ciemniej niż gdyby nie była zasłon ale nie będzie całkiem ciemno!!!.

Jeżeli chcemy w 100% zaciemnić pokój hotelowy konieczne jest zastosowanie tkaniny typu blackout gdzie tkana warstwa pokryta jest dodatkowo nie przepuszczającą światła słonecznego gumą.

To właśnie ta gumowa warstwa blokuje przenikanie światła powodując, że w pokoju hotelowym jest całkiem ciemno.

Poniżej prezentujemy 2 zdjęcia. W jednym z pokoi hotelowych zastosowano zasłony wykonane z tkaniny typu dimout a w drugim zasłony blackout. Czy uda się Państwu wskazać, który pokój to ten z tkaniną blackout?