Co odróżnia pościel hotelową od sklepowej?

Pościel hotelowa bezsprzecznie wyróżnia się najwyższą jakością. Oto najważniejsze cechy, odróżniające pościel hotelową od domowej.

Atesty: Pościel przemysłowa musi spełniać rygorystyczne wymagania

Przede wszystkim, pościel używana w hotelach to pościel przemysłowa. Musi spełniać  polską normę PN 83/P-82010. Oznacza to, iż pościel powinna być wykonana z tkaniny sanforyzowanej, a więc wykurczonej w procesie technologicznym. Jej kurczliwość powinna osiągać maksymalnie 5 % zarówno po osnowie jak też po wątku. Pościel, powinna również posiadać atest o trudnopalności. Warunek ten określa norma BS 7177-2008. Tkaniny trudnopalne, często charakteryzuje pewien rodzaj sztywności. Dlatego wybór pościeli hotelowej nie jest łatwym zadaniem: musi ona przecież zapewnić maksymalny komfort użytkowania.

Bawełna i poliester – tkaniny, które zdominowały branżę

Pościel z bawełny, to bezpieczny, tradycyjny wybór. Utrzymując ją w czystości, wystarczy kierować się tradycyjnymi zasadami: wybielanie, krochmalenie, maglowanie. Pościel, wykonana z 100 % bawełny, gwarantuje odpowiednią wentylację, dobrze wchłania wilgoć, jest miła w dotyku i prezentuje się bardzo estetycznie. Zalecane w produkcji pościeli przemysłowej jest włókno długie, czesankowe, gładkie. Dobrym wyborem jest perkal, rodzaj płótna z 100 % bawełny o bardzo ścisłym splocie (200 splotów na cal kwadratowy). Tkanina ta cechuje się wysoką trwałością i łatwością czyszczenia. Ponadto, zastosowanie perkalu, gwarantuje efekt świeżości i naturalności. Pościel z poliestru niestety nie zapewnia poziomu chłonności, koniecznego dla zachowania komfortu.

Skąd wynikają różnice w kolorystyce pościeli hotelowej i domowej?

W hotelach, stosuje się pościel białą, ze względu na uniwersalność tej barwy. Hotele odwiedzane są przez różnorodne typy osób, a każda z nich zasługuje na wypoczynek wśród wyposażenia miłego dla oka. Ponadto, biel kojarzy się z czystością, schludnością i świeżością. Wymaga tego również design hotelowy. Biała pościel hotelowa, nie zaburza stylu wnętrz: niezależnie od tego czy jest to stylistyka rustykalna czy też wyszukana. Pomimo monochromatyczności, producenci pościeli stosują różnorodne sploty, umożliwiające osiągnięcie ciekawych efektów. Przykładem jest zastosowanie splotu atłasowo – adamaszkowego, który pozwala uzyskać ekskluzywny połysk. Materiał, wzbogacany jest również często o wzory w cieńsze i grubsze pasy lub inne bardzo klasyczne detale. Ewentualnie, używana jest pościeli o barwie kremowej czy pastelowej – należy to jednak do rzadkości.

Gramatura pościeli hotelowej i jej znaczenie

Gramatura pościeli hotelowej oscyluje w granicach 160 g/m2, co daje dużą przewagę nad domową pościelą (125 g/m2). Dzięki temu, pościel wykazuje się wysokim stopniem trwałości i wytrzymałości. Solidność to bardzo istotna cecha produktów, stosowanych w branży hotelowej.
Taka pościel, zachowuje swoje właściwości, nawet po wielokrotnym praniu. Pościel poddawana jest zabiegom czyszczenia i konserwacji z dużą częstotliwością, dlatego materiał musi być odporny również na wysokie temperatury.

Jaką rolę odgrywa wykończenie pościeli hotelowej

Pościel hotelowa, rozpinana jest zazwyczaj przy pomocy zakładki hotelowej. Takie rozwiązanie jest stosowane, ze względu na łatwość i szybkość zdjęcia poszwy i założenia nowej. Prostota i funkcjonalność, to bardzo ważne czynniki, w przypadku hoteli często odwiedzanych.
Każdemu z gości, należy udostępnić pokój utrzymany w higienicznej czystości. Wykończenia, powinny być kunsztowne i odporne na czynniki mechaniczne.

Wszystkie te cechy, sprawiają, że pościel hotelowa charakteryzuje się wysoką jakością i trwałością. Na rynku polskim, dostępna jest tania pościel hotelowa, wykonana z czystej bawełny, zachwycająca klasyczną estetyką i spełniająca wymagane normy.