Co robić, żeby przedłużyć życie tekstyliów? Poradnik skutecznego recyclingu

Gdzie wyrzucać te, które nam się nie przydadzą?

Materiały tekstylne wraz z postępem technologicznym ulegają coraz to większym przekształceniom. Niestety – w obecnych czasach rzadko są to zmiany, poprawiające jakość tkanin. Wytwarzane w ilościach przemysłowych ubrania, prześcieradła i poszewki coraz rzadziej służą nam przez dłuższy okres czasu.

Co możemy zrobić, żeby poprawić żywotność naszych tekstyliów? I Gdzie powinniśmy umieścić te, które już się nam do niczego nie przydadzą?

Odpowiedzi na powyższe pytania udzielimy sobie w tym wpisie.

Przedłuż życie swoich tkanin

Ilość odpadów tekstylnych, które produkujemy każdego roku zwiększa się we wprost zastraszającym tempie. Najlepszym sposobem, żeby tego uniknąć jest odpowiednia pielęgnacja naszej pościeli. Na co powinniśmy w tej kwestii zwrócić szczególną uwagę?

  • Zawsze wybierajmy możliwie najniższą temperaturę prania, dostosowaną do rodzaju czyszczonej tkaniny. Piorąc tekstylia pamiętajmy też o odpowiednim podziale kolorystycznym – unikniemy dzięki temu odbarwień, które mogłyby spowodować konieczność wyrzucenia prześcieradła czy poszewki.
  • Jeśli to tylko możliwe – suszmy nasze pranie na świeżym powietrzu
  • W przypadku delikatnych tkanin – zabezpieczajmy je, używając odpowiednich siateczek do prania lub zdecydujmy się na pranie ręczne

Ostatnim – i zarazem najskuteczniejszym sposobem na to, żebyśmy mogli dłużej się cieszyć naszymi artykułami tekstylnymi jest kupowanie tylko produktów najwyższej jakości. W ten sposób – paradoksalnie – możemy sporo zaoszczędzić.

Nasz budżet znacznie lepiej zniesie pojedynczy zakup solidnego artykułu niż konieczność ciągłego nabywania jego ulegających uszkodzeniu tanich zamienników. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem tekstyliów kąpielowych – skorzystaj z oferty jednego z renomowanych producentów, takich jak choćby grupatekstylna.pl.

Co robić z odpadami tekstylnymi? – skuteczny recycling

Tekstylia mają to do siebie, że po pewnym czasie się zużywają. Moment ostatecznego pożegnania się z nimi możemy odwlekać w czasie, stosując się do powyższych porad, jednak prędzej czy później będzie ono musiało nastąpić.

Co wtedy możemy zrobić? Czy wiemy, gdzie wyrzucać zużyte tekstylia? Jakie jeszcze mamy w tej sytuacji alternatywy?

Zbiórki dla potrzebujących

Utożsamiamy je najczęściej ze zbiórką ubrań – jednak w rzeczywistości dotyczą one znacznie szerszej palety tekstyliów i przedmiotów. Możemy wspomóc tego typu akcje również za pomocą nieużywanych prześcieradeł, ręczników czy pościeli. Ponadto schroniska dla zwierząt bardzo często urządzają zbiórki koców, kołder i poduszek. Jeśli chcemy podarować naszym tekstyliom sypialnianym nowe życie – z całą pewnością akcje charytatywne są najlepszym miejscem, w którym możemy tego dokonać.

W Twojej okolicy nie są organizowane żadne zbiórki, a zużyta pościel i ubrania wysypują się z Twojej szafy? Akcja pomaganie przez ubranie pozwala Ci całkowicie za darmo przekazać zużyte tekstylia na rzecz dowolnie wybranej przez siebie organizacji charytatywnej bez wychodzenia z domu.

Kontenery PCK

Do powyższej akcji możesz jednak oddać tylko te ubrania i tekstylia, które nadają się do ponownego użytku. Jeśli masz w domu potargane i bardzo zniszczone artykuły tego typu – poszukaj w swojej okolicy kontenera ze znakiem Polskiego Czerwonego Krzyża. Możesz do niego wrzucić każdy rodzaj tkaniny – niezależnie od jej rodzaju i stopnia zużycia. Służą one nie tylko do przekazywania ubrań potrzebującym, ale także umożliwiają recycling wysłużonych artykułów tekstylnych (z których może powstać choćby paliwo alternatywne).