Czy ręczniki mogą być zbyt grube?

Nasi goście używają ich codziennie, zależy nam na tym, aby były miękkie i puszyste, dobieramy je kolorystycznie do wystroju łazienki – ręczniki to jedne z ważniejszych tekstyliów w naszej firmie. Czy jednak rzeczywiście wiemy, czym kierować się przy ich wyborze? Źle dobrane ręczniki mogą okazać się niepraktyczne i nienadające się do użytku. I choć wydaje nam się, że ręczniki najlepszej jakości są przede wszystkim grube, to nie zawsze powinniśmy kierować się tą zasadą.

Materiał

Walory estetyczne ręcznika – odpowiadająca nam kolorystyka lub wzornictwo, nie zawsze idą w parze z wysoką jakością i często mogą odciągnąć naszą uwagę od wykończenie materiału i wykonania produktu. Przed podjęciem decyzji o zakupie powinniśmy zapoznać się z właściwościami konkretnych materiałów, z których najczęściej produkowane są ręczniki. Dużą popularnością cieszą się te wykonane z bawełny. Naturalna tkanina cechuje się wysoką chłonnością wody. Dodatkowo jest przyjemna w dotyku i będzie idealnym wyborem dla alergików. Wadą ręczników bawełnianych będzie za to ich delikatność i podatność na uszkodzenia. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest materiał z domieszką włókien bambusowych. W tym wypadku warto podkreślić właściwości bakteriobójcze oraz doskonałą wytrzymałość ręcznika. W kwestii materiału powinniśmy z pewnością unikać sztucznych domieszek, które mogą podrażniać naszą skórę i nie wchłaniać wystarczającej ilości wody. Warto zdecydować się na zakup u sprawdzonego producenta, który gwarantuje określoną jakość produktów. Na takie zasadzie działa chociażby Polska Grupa Tekstylna.

Spa, Ręczniki, Zdrowia, Leczenie, Opieki, Relaks, White

Gramatura

Kolejnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest gramatura. Chcąc zapewnić naszym gościom maksymalny komfort w czasie pobytu, musimy zadbać o to, aby oddane im do użytku ręczniki spełniały swoje funkcje. To właśnie w tym momencie, możemy zadać sobie pytanie, czy ręczniki mogą być za grube. Gramatura określa ciężar tkaniny, z której dany produkt został wykonany. Dobre jakościowo ręczniki ważą średnio od 400 do 550 gramów. Musimy jednak pamiętać, że początkowy zakres tego przedziału przeznaczony jest dla użytku domowego. Ręczniki o gramaturze wynoszącej 400 gramów świetnie sprawdzają się jako ręczniki plażowe, ale wiele osób używa ich również na co dzień. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że bardzo łatwo można je wysuszyć. Lepszym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych są ręczniki o gramaturze 500 gramów. Tego typu produkty znacznie lepiej chłoną wodą i są dużo bardzie wytrzymałe. Ręczniki przeznaczone do użytku komercyjnego w hotelach powinny zostać wykonane z tkaniny ważącej około 550 gramów. Zapewniają one najlepszą chłonność i, przy właściwej pielęgnacji, mogą posłużyć przez długi czas. Na rynku można spotkać także grubsze ręczniki, ale powinniśmy pamiętać, że to nie gramatura ostatecznie przesądza o jakości ręcznika, a im wyższy ciężar tkaniny, tym więcej czasu musimy przeznaczyć na jej wysuszenie.

Ręczniki, Niebieski, Turkus, Grey, Kolorowy, Struktura

Półprodukty i certyfikaty

Wybór ręczników hotelowych wymaga sprawdzenie wielu szczegółowych kwestii, które bezpośrednio wpływają na jakość użytkowania. Gramatura jest niezwykle istotna, ale nawet ta z zakresu 800 gramów, może nie sprawdzić się w naszym hotelu ze względu na kiepską jakość użytych do wykonania ręcznika półproduktów. Jednymi z ważniejszych są barwniki. Hotele, które decydują się na tekstylia łazienkowe w określonym kolorze muszą sprawdzić, czy nie wywołują one reakcji alergicznych lub, co gorsza, nie pozostawiają plam na mokrej skórze. Dodatkowo słabe jakościowo barwniki spierają się w czasie prania i już po kilku wizytach w pralni wyglądają nieestetycznie. Równie szczegółowo należy sprawdzać pozostałe półprodukty. Jeśli zależy nam na wyjątkowo dobrej jakości, możemy zdecydować się na zakupu ręczników z certyfikatem. Certyfikaty są potwierdzeniem przestrzegania poszczególnych norm w procesie wytwórczym produktu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób o delikatnej skórze oraz najmłodszych gości naszego hotelu. Jednym z bardziej prestiżowych certyfikatów jest Oeko-Tex Standard 100. Nawet jeśli nasze ręczniki nie posiadają takich oznaczeń, musimy mieć pewność, że będą one bezpieczne i funkcjonalne.