Dlaczego należy prać pościel przed jej użyciem?

Pościel hotelowa jest niezbędna, aby ochronić poduszki, kołdry i materace przed zabrudzeniem oraz drobnoustrojami i kurzem. Dzięki niej wszystko może prezentować się czysto i higienicznie, co ma kluczowe znaczenie w każdym pokoju hotelowym. Wiemy, że pościel należy prać regularnie oraz w sposób, który pozwoli na długo zachować jej estetyczny wygląd i trwałość, jednak czy zdajemy sobie sprawę dlaczego obowiązkiem jest także pierwsze pranie pościeli jeszcze przed jej użyciem?

Pranie nowej pościeli to konieczność

Wielu konsumentów po zakupie nowych tekstyliów zaczyna bezzwłocznie z nich korzystać. To duży błąd, gdyż konieczność pierwszego prania nie powinna być kwestią dyskusyjną ani zasadą, która ma zastosowanie wyłącznie w przypadku małych dzieci i niemowląt. Wielu producentów pościeli zamieszcza nawet taką informację na opakowaniu lub metce swojego produktu. Konieczność wyprania nowej pościeli hotelowej podyktowana jest wieloma względami higienicznymi i zdrowotnymi. Ponadto, zabieg ten jest niezbędny, jeśli pragniemy wydobyć z tekstyliów wszystkie walory użytkowe i zapewnić swoim gościom pełen komfort.

Higieniczność i zdrowie

Pościel hotelowa powinna być prana przed pierwszym użyciem przede wszystkim przez wzgląd na zdrowie i bezpieczeństwo gości. Nowy produkt nie zawsze jest bowiem produktem czystym. Rzadko zastanawiamy się, jaką drogę przebył, zanim dotarł w nasze ręce. Tymczasem sam proces produkcyjny oraz transport pościeli – chociażby na przenośniku taśmowym – może doprowadzić do osadzenia się na jej włóknach różnych, niekiedy groźnych lub drażniących substancji. Tekstylia tego typu mają bezpośredni kontakt ze skórą gości, co przekłada się na ryzyko przeniesienia zanieczyszczeń, bakterii czy związków chemicznych wprost na ciało ich użytkownika. Takie pozostałości mogą prowadzić do podrażnień skóry oraz reakcji alergicznych. Aby zapewnić gościom pełne bezpieczeństwo konieczne jest zatem prawidłowe wypranie nowej pościeli i prześcieradeł, które są odpowiedzialne za równowagę biologiczną skóry.

Najwyższy komfort snu

Pościel i prześcieradła hotelowe wykonywane są najczęściej z bawełny, docenianej za swoje pozytywne właściwości użytkowe oraz estetykę. Bawełna jest najbardziej naturalnym i przewiewnym materiałem, przyjemnym dla skóry i higroskopijnym, czyli doskonale odprowadzającym wilgoć. Co więcej, jej korzystne cechy zostają spotęgowane po pierwszym praniu, dlatego wypranie nowej pościeli bawełnianej pozwala zoptymalizować jej miękkość i gładkość, co przekłada się z kolei na zapewnienie gościom maksymalnego komfortu snu i samego zasypiania. Ponadto, pranie nowych tekstyliów umożliwia usunięcie z ich włókien nie zawsze przyjemnego zapachu „nowości” oraz zastąpienie go wykorzystywanym podczas prania pozostałego wyposażenia zapachem płynu do płukania. Warto pamiętać, że woń pościeli to także jeden ze standardów, który może zapaść w pamięć naszym gościom i zachęcać ich do powrotu.

W jaki sposób wyprać pościel po raz pierwszy?

Warto wiedzieć, że wypranie pościeli po jej zakupie jest równoznaczne z jej użyciem, co oznacza, że po wykonaniu tego zabiegu niemożliwa będzie jej reklamacja lub zwrot. Przed praniem dobrze jest zatem sprawdzić, czy produkt spełnia wszystkie nasze wymogi i jest pozbawiony wad fabrycznych. Pierwsze pranie pościeli hotelowej po zakupie należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta, dostosowując temperaturę oraz stosowane środki chemiczne do materiału, z jakiego została ona wykonana. Chociaż zabieg ten ma na celu oczyszczenie tekstyliów z bakterii i zanieczyszczeń, to zbyt wysoka temperatura nie jest wskazana. Wystarczy już 40 – 60 stopni Celsjusza, aby pościel i prześcieradła były w pełni higieniczne i nie utraciły swoich walorów użytkowych. Zaleca się również wywrócenie produktów na drugą stronę, aby strona wierzchnia nie stykała się podczas prania z bębnem pralki. Jeśli pościel jest zamykana na suwaki, należy zasunąć je, aby uniknąć ich uszkodzenia.

Konieczność prania pościeli po jej zakupie nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Zabieg ten służy bowiem nie tylko dokładnemu oczyszczeniu tekstyliów z wszelkich pozostałości związanych z procesem produkcyjnym, ale także nadaniu im wyjątkowej miękkości i pięknego zapachu, czyli tych cech pościeli, na które goście hotelowi zwracają największą uwagę.