Dlaczego pościel w hotelach jest biała?

Wyjazdy służbowe, odwiedziny rodziny w innym mieście, daleka podróż z koniecznością noclegu po drodze – wszystko to sprawia, że większość z nas co jakiś czas korzysta z usług przeróżnych hoteli. Wielu zastanawia z pewnością to, dlaczego jedną z powtarzalnych rzeczy w tych miejscach, niezależnie od szerokości geograficznej, jest biała pościel hotelowa. Okazuje się bowiem, że biel rządzi w większości hoteli na świecie. Co jest powodem?

biała pościel hotelowa

Dlaczego pościel w większości hoteli jest koloru białego? Każda z sieci ma przecież zupełnie inne zasady i standardy, jeśli chodzi o obsługę gości, wystrój i sposób przygotowania pokoi. Okazuje się, że powodów jest kilka.

Biel pasuje do wszystkiego

Jednym z nich jest to, że biel to bardzo neutralny a zarazem elegancki kolor, który pasuje do niemal każdego wnętrza. Dobrze komponuje się więc z nawet kolorowymi czy ciemnymi ścianami, zasłonami i większością kolorów mebli. Pasuje także do wzorzystego wystroju wnętrz, a przy okazji wygląda schludnie, profesjonalnie i bezpiecznie. Właścicielom hoteli zależy na tym, aby klient miał pewność, że śpi w czystej i świeżej pościeli, a to właśnie biel kojarzy się wielu z nas ze sterylnością.

Walory praktyczne

Kolejny powód jest bardzo prozaiczny i wynika z faktu, że biel jest idealnym kolorem jeśli chodzi o pranie i konserwację. Białe tkaniny można między innymi prać w wysokich temperaturach, bez obaw, że utracą swoje walory. Dopuszczalne w ich przypadku jest ponadto używanie wybielacza czy innych chemikaliów, które są w stanie oczyścić niemal każdą plamę. Poza tym, obsługa hotelu co do zasady pierze pościel wraz z białymi ręcznikami czy szlafrokami, co zmniejsza koszty i jest niezwykle praktyczne. Oszczędza to także czas, ponieważ pracownicy odpowiedzialni za ten obszar nie muszą martwić się zniszczeniem tkanin czy przebarwieniami, ani też segregować prania według kolorów.

Brak problemów z uzupełniem konfekcji

Biała pościel to także świetne rozwiązanie z uwagi na możliwość wystąpienia ubytków w danym zestawie. Do takiej sytuacji mogłoby bowiem dojść wówczas, gdyby hotel używał na przykład kolorowych poduszek we wzory. Bardzo często znalezienie pasującej poduszki czy poszewki na kołdrę graniczyłoby z cudem. Biel jest na tyle uniwersalna, że jako zamiennika danego elementu zestawu pościeli można użyć produktu innej firmy, niż pozostałe.

Biała pościel to już pewnego rodzaju standard, którego trzymają się niemal wszystkie hotele, a klienci zdążyli się już do tego przyzwyczaić. Można powiedzieć, że dzięki temu czują się w hotelu komfortowo i nie są zaskakiwani ekstrawaganckim wyglądem pokoju i jego wyposażenia.