Ekologiczne tekstylia w hotelarstwie – czy warto wdrażać ekotrend?

Specyfika prowadzenia działalności hotelarskiej wiąże się z koniecznością nieustannego monitorowania trendów, wyznaczających społeczne zachowania i skłonności. Ekologia jest wśród nich stale rosnącym w siłę nurtem, który łączy dbałość o planetę z dbałością o własne zdrowie i samopoczucie. Jak ekotrend zadomowił się w branży HoReCa? Czy warto inwestować w ekologiczne rozwiązania w wielu aspektach funkcjonowania obiektu, czy skupić się na jednej dziedzinie? W jaki sposób ekologiczne tekstylia wpływają na wzmocnienie pozytywnej opinii o obiekcie oraz wzrost popularności hotelu na tle konkurencyjnych obiektów?

Ekologia w hotelu

Jak dostosować działalność do obowiązujących trendów? Trendy w hotelarstwie nie wymuszają dostosowania całego obiektu do założeń ekologii, jednak warto wziąć pod uwagę sympatię klientów do proekologicznych postaw. Wykonanie:

  • instalacji fotowoltaicznej,
  • instalacji kolektorów słonecznych,
  • studni głębinowej,
  • odwodnienia z magazynowaniem wody deszczowej,
  • obniżającej zużycie armatury łazienkowej

może stanowić zbiór przykładów, które w znacznym stopniu wpłyną na obniżenie kosztów gospodarowania obiektem, jednocześnie wpisując się w ekologiczne trendy. Przemyślenia, związane z wpasowaniem obiektu w ekotrend warto rozpocząć od planu zastosowania ekologicznych materiałów, w których korzystają goście obiektu. Przecież ponad połowa śmieci plastikowych to produkty jednorazowe.

ekologiczne tekstylia, ręczniki

Ekologiczne pomysły, które wdrożysz niewielkim kosztem

Wysokiej jakości produkty mogą być ekologiczne. Wykonane z naturalnych materiałów meble, dodatki, naczynia oraz pojemniki na kosmetyki znacznie wpłyną na obniżenie wydatków oraz sympatię klientów, doceniających proekologiczną postawę. Od czego warto zacząć?

  • Ekologiczne tekstylia hotelowe – produkty, wyróżniające się nie tylko trwałością i gustowną, ponadczasową stylistyką, lecz użyciem do ich produkcji materiałów naturalnych, pochodzących ze sprawdzonych, ekologicznych upraw. Ekologiczne tekstylia, wytwarzane w systemie zrównoważonej produkcji stanowią gwarancję proces produkcyjnego z zachowaniem praw pracowniczych. Ręczniki wyróżniają się niezwykłą chłonnością, miękkością oraz odpornością na pranie w wysokiej temperaturze. Pościel hotelowa, zgodna z ekologicznymi trendami przyciągnie klientów, którzy na co dzień zwracają szczególną uwagę na komfort snu oraz zdrowy tryb życia.
  • Ekologiczne opakowania, zamiast tworzyw sztucznych – popularne plastiki obecne są wszędzie. Jeśli zrezygnujesz w swoim hotelu z jednorazowych kosmetyków, zastępując je pojemnikami z dozownikami oraz naczyń i pojemników na żywność plastikowych, na rzecz tekturowych, możesz pochwalić się tym grafiką na nowych opakowaniach. Od 2021 roku, według obowiązujących przepisów, nie zastosujesz już plastikowych rurek do napojów. Wybierz rozwiązania ekologiczne, zyskując sympatyków wśród osób, świadomych wagi dbałości o planetę.
  • Ogranicz zużycie – zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz wody znacznie wpływa na ekologię i jest obecnie bardzo modne. Wymień baterie łazienkowe na oszczędne, z perlatorem oraz wyłączaj światło w nieużytkowanych częściach budynku. Informuj gości atrakcyjnymi grafikami – pochwal się swoimi eko pomysłami i angażuj klientów.

Dobór i zasadność zastosowania ekologicznych rozwiązań należy do Ciebie, jednak ekologia opłaca się nie tylko w formie realnego zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych. Opłaca się wzrost poziomu zaufania gości oraz popularności obiektu, który zyskuje dobrą sławę miejsca, w którym profesjonalizm łączy się ze świadomością ekologiczną.