Skontaktuj się z nami
Poznaj naszą ofertę profesjonalnych produktów tekstylnych.

Jak należy posłać łóżko w hotelu?

Jak ścielić łóżko?

Jak należy posłać łóżko w hotelu?

Kiedy gości przybywają do hotelu, rzadko kiedy zastanawiają się nad tym, w jaki sposób przygotowany został ich pokój. Najważniejszy jest efekt i ogólne wrażenie. Zatem, aby usatysfakcjonować klientów i sprostać ich wymaganiom konieczne jest zadbanie o wszystkie szczegóły. Jednym z nich jest prawidłowe posłanie łóżka. Prawidłowo to znaczy jak? Dużo zależy od lokalizacji i tematyki hotelu, ponieważ w różnych częściach świata i kulturach możemy spotkać różne sposoby aranżacji łóżek.

Hotelowa tradycja – klasyczny sposób przygotowania łóżka dla gości

W hotelach europejskich często łóżka są ścielone na tzw. zamkniętą kopertowo przestrzeń. Ogranicza ona powierzchnię łóżka z lewej i prawej strony oraz z dołu. Powszechne jest również tzw. „pillow menu”. Polega ono na umieszczeniu w pokoju różnego typu poduszek: małych, dużych, średnich, miękkich, twardych, antyalergicznych itp., a wszystko po to, by gość hotelowy mógł dobrać tę najbardziej odpowiednią dla siebie. Aby pościelić łóżko w taki sposób, zakładamy ochraniacz na materac, a następnie prześcieradło na gumce. Nakładamy drugą warstwę prześcieradła i podwijamy jego skrajne części pod materac. Następnie układamy koc lub cienką kołdrę i kładziemy na to ozdobną narzutę. W takiej sytuacji zapewniamy gościowi hotelowemu możliwość dostosowania warstw przykrycia do własnych potrzeb – śpi pomiędzy prześcieradłem a kołdrę, ale może się także przykryć kocem.

Styl amerykański

Mity o tym, że w Ameryce wszystko musi być ogromne i wykonane „z przepychem” nie zawsze są prawdą, jednak w przypadku ścielenia łóżek i dekorowania sypialni ciężko im zaprzeczyć. Prześcieradła hotelowe, pledy, ochraniacze na materace, narzuty, poduszki i kołdry hotelowe są zawsze imponującej wielkości. Jedną z charakterystyk jest również to, że podobnie jak w krajach śródziemnomorskich kołdra jest często zastępowana przez prześcieradło lub koc. Jak pościelić łóżko po amerykańsku? Naciągamy ochraniacz na materac i rozkładamy na nim prześcieradło z gumką, a następnie kolejne prześcieradło. Na następnym etapie układamy na łóżko przykrycie (np. koc, cienką kołdrę lub prześcieradło). Dekorację może dopełniać ozdobna narzuta oraz obowiązkowo wiele poduszek, ustawionych w kolejności od największych do najmniejszych i ozdobnych. Na koniec kładziemy ozdobny koc.

Styl francuski

Francuskie hotele, a w szczególności sypialnie charakteryzują się dekoracyjnością i wystawnością. Nie trudno dostrzec to zarówno w sposobie przygotowania łóżek, jak również w doborze tekstyliów jak np. Ręczniki hotelowe i kołdry hotelowe. Jak pościelić łóżko po francusku? Najpierw na materac nakładamy kilka warstw prześcieradeł. Następnie na łóżku układamy lekką kołdrę lub koc. Wywijamy wierzchnie prześcieradło i koc na zewnątrz, a następnie wsuwamy je pod materac. Narzuta na łóżko nie jest w tym przypadku wymagana, jednak można dodać ją dla dopełnienia aranżacji. Na koniec kładziemy na łóżku poduszki z ozdobnymi poszewkami.

Styl śródziemnomorski

W hotelach w miejscowościach znajdujących się w klimacie śródziemnomorskim, który jest cieplejszy niż klimat strefy, w której znajduje się Polska, kołdra jest często zastępowana przez duże prześcieradło uzupełnione przez poduszki i ozdoby. Jak pościelić łóżko na sposób śródziemnomorski? Zaczynamy od standardowego założenia ochraniacza i prześcieradła z gumką na materac. Następnie rozkładamy duże prześcieradło i odwijamy je od strony głowy na szerokość ok. 40 cm. Pozostałe końce prześcieradła podwijamy pod materac. Następnie u wezgłowia układamy dwie duże poduszki i dwie mniejsze. Warstwą chroniącą przed zimnem w założeniu jest pled, który składa się wzdłuż najdłuższego boku. Przed zakończeniem przygotowania łóżka dla gości, konieczne jest podwinięcie go z obu stron pod materac.

W krajach azjatyckich

Większość hoteli w Azji (jak i na całym świecie) trzyma się regularnych norm, dlatego sposób pościelenia łóżka nie będzie się wiele różnił bez znaczenia, czy będziemy spać w Ameryce, czy w Japonii. Różnica pojawi się dopiero wtedy, kiedy zdecydujemy się na wybór hotelu w stylu tradycyjnym. Otrzymamy wtedy tzw. futon, czyli tradycyjne łóżko będące właściwie samym materacem. W niektórych miejscach czeka na nas niskie, drewniane łóżko. Nakłada się na nie tzw. shikibuto, czyli matę, która z reguły wykonana jest z bawełny lub syntetycznych włókien. Następnie kładzie się na nią kołdrę, koce i poduszki. Klasycznym elementem, który znajdziemy w sypialni, jest tatami, czyli mata podłogowa umieszczona obok łóżka lub pod futonem.

Jak widać, nie istnieje jeden ściśle określony sposób na ścielenie łózka oraz na to jaka powinna być pościel hotelowa w hotelach na całym świecie. Najbezpieczniejszą opcja jest oczywiście pierwszy z opisanych przez nas sposób. Z drugiej strony, jeżeli prowadzimy hotel w konkretnym stylu, śmiało można przygotowywać łóżka w inny sposób.