Skontaktuj się z nami
Poznaj naszą ofertę profesjonalnych produktów tekstylnych.

Jak prać kołdry oraz inne tekstylia hotelowe?

Jak prać kołdry oraz inne tekstylia hotelowe?

Świeża, czysta i pachnąca pościel to must have każdego hotelu, niezależnie od jego standardu. Jej pranie to jedno z ważniejszych zadań, przed którymi w swojej codziennej pracy staje każdy obiekt. Decyzje dotyczące sposobu prania bielizny pościelowej i innych tekstyliów hotelowych podejmowane są zwykle już na etapie projektowania budynku w którym zlokalizowany będzie hotel. Do wyboru są tutaj dwie ścieżki.

Pralnia w hotelu

Pierwsza polega na stworzeniu własnej pralni hotelowej. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się duże obiekty, które codziennie potrzebują uprać dużą ilość pościeli hotelowej i innych tekstyliów. Dla nich tego typu inwestycja może okazać się dla nich opłacalna. Podejmując decyzję należy ją jednak bardzo szczegółowo przeanalizować, biorąc pod uwagę takie parametry jak:

  • ilość codziennego prania prania (przygotowując tego typu prognozę warto przy tym założyć kilka możliwych scenariuszy dotyczących np. poziomu obłożenia hotelu);

  • koszty związane z przygotowaniem pomieszczeń, w których mieścić się będzie pralnia (wymagania, jakie powinien spełniać lokal przeznaczony na każdego typu pralnię zawarte są w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r.; określono warunki techniczne, lokalowe, sanitarne i przeciwpożarowe);

  • koszty wykonania wszystkich dodatkowych przyłączy (prąd, woda);

  • koszt zakupu maszyn (pralki i suszarki przemysłowe, maglownice, system dozowania środków piorących)

Do kosztów, które trzeba ponieść na starcie należy doliczyć koszty funkcjonowania pralni:

  • zatrudnienie pracowników,

  • koszt mediów (woda, prąd),

  • zakup detergentów do prania,

  • koszt amortyzacji urządzeń.

pralnia hotelowa

Pralnia zewnętrzna

 

Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jak prać kołdry hotelowe, poduszki, prześcieradła, ręczniki oraz inne tekstylia hotelowe, obok oprócz stworzenia hotelowej pralni można zdecydować się na korzystanie z usług pralni zewnętrznej. To rozwiązanie jest optymalne zwłaszcza z punktu widzenia mniejszych hoteli, pensjonatów czy hosteli. Nie oznacza to jednak, że nie mogą się na nie zdecydować również duże obiekty. Podobnie jak w przypadku własnej pralni, przed dokonaniem wyboru należy uwzględnić kilka elementów, m.in.:

  • dostępność tego typu usług w najbliższej okolicy (warto pamiętać, że szukamy pralni przemysłowe);

  • możliwość wynegocjowania korzystnych warunków współpracy;

  • zasady realizacji zleceń (w tym szybkość ich wykonywania, do tego zależy np. konieczność posiadania większych zapasów tekstyliów hotelowych)

  • staranność realizacji zleceń.

pranie pościeli

Jak dbać o bieliznę pościelową?

Dbałość o bieliznę pościelową w hotelu to nie tylko pranie, suszenie i maglowanie jej w odpowiedni sposób (mamy tu na myśli przede wszystkim dopasowanie temperatury i detergentów do rodzaju tkaniny oraz stopnia zabrudzenia). To również odpowiednie ścielenie łóżka (uwzględniające rodzaj tkaniny, z której wykonana jest pościel). Dodatkowo ogromne znaczenie ma sposób przechowywania pościeli w pokoju (mamy to na myśli przede wszystkim dodatkowe kołdry i poduszki dla gości), jak również czas, w jakim brudna pościel po wymianie trafia do pralni. Im szybciej się to stanie, tym lepiej. Zarówno w przypadku złego sposobu przechowywania kołder i poduszek pokoju, jak i zbyt długiego czasu, w jakim brudna pościel i ręczniki czekają na upranie, może się pojawić problem stęchlizny w pościeli.

Oczywiście, niezależnie od tego, jak w naszym hotelu rozwiążemy kwestę prania tekstyliów (własna pralnia vs. pralnia zewnętrzna) oraz w jaki sposób będziemy o nie dbać, ogromny wpływ na jej trwałość i dobry wygląd ma również rodzaj jakość jej wykonania. Dlatego warto wybierać produkty sprawdzone, dopasowane do specyfiki branży horeca.