Jak prać pościel?

O tym, że ręczniki powinny być prane w specjalny sposób aby jak najdłużej zachować swoje właściwości, w szczególności miękkość oraz wysoką chłonność już pisaliśmy. A jak to jest z pościelą? Czy też należy o nią dbać w sposób szczególny, aby jak najdłużej cieszyć się jej dobrą jakością? Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonana jest nasza pościel.

Bawełna i satyna

A dokładniej, to satyna bawełniana. Zazwyczaj powinna być prana w temperaturze z zakresu od 40 do 60 stopni, a zanim nastawimy pranie należy sprawdzić, jaką temperaturę zalecił producent, ponieważ mogą występować istotne różnice. W przypadku satyny bawełnianej należy pamiętać, aby nie używać wybielaczy, ponieważ materiał może ulec zniszczeniu. Co ciekawe, satyna bawełniana, jeśli ją dobrze wyprać, to nie będzie jej trzeba prasować. Jak to
zrobić? Wystarczy zrezygnować z funkcji wirowania i taką nie odwirowaną pościel rozwiesić i pozostawić do wyschnięcia.

Pościel flanelowa

Wiele osób uwielbia flanelowe pościele, ponieważ są one bardzo przyjemne w dotyku, ciepłe i bardzo miękkie. Jednak aby flanela zachowała swoje właściwości, należy o nią szczególnie dbać. Temperatura, w jakiej należy prać pościel flanelową, zależy od zaleceń producenta, jednak w większości to od 40 do 60 stopni, a do prania należy zastosować łagodny detergent, jednak nie należy przesadzać z jego ilością. Delikatność pościeli flanelowych może być
utrzymywana dłużej, jeżeli do prania dodamy płyn do płukania, jednak w tym przypadku należy pamiętać, żeby nie przesadzić z jego ilością, ponieważ osiądzie na włóknach i pościel przestanie być miękka.

Pościel z kory

Pościel z kory jest bardzo specyficzna i cieszy się dużą popularnością wśród tych osób, które nie mają czasu specjalnie traktowanie pościeli podczas prania, suszenia, a następnie prasowania. Oczywiście podstawą jest metka, bo to na niej znajdują się podstawowe wytyczne. Zazwyczaj, zaleca się, aby temperatura prania nie przekraczają 60 stopni. Aby pościel z kory utrzymywała swoje właściwości nie powinno jej się ani odwirowywać, ani prasować.

Pościel biała

Biała pościel to stosunkowo łatwe rozwiązanie. Temperatura zgodna z zaleceniami producenta, natomiast nie trzeba aż tak uważać przy doborze środka piorącego, ważne, aby był on przeznaczone do białych tkanin. Suszenie w promieniach świetlnych też jej nie zaszkodzi, ponieważ biały kolor nie płowieje na skutek działania światła słonecznego.

Pościel antyalergiczna

Dla alergików ważne jest, aby pościel prać często, aby pozbyć się roztoczy. Jak w przypadku innych rodzajów pościeli, także i tu, najważniejsza jest metka. Jednak w odróżnieniu od innych rodzajów – przy praniu pościeli alergicznej nie zaleca się korzystania ze środków zmiękczających.