Skontaktuj się z nami
Poznaj naszą ofertę profesjonalnych produktów tekstylnych.

Jak prać ręczniki hotelowe żeby były miękkie?

Jak prać ręczniki hotelowe żeby były miękkie?

Podstawę prawną dotyczącą wymiany ręczników w pokojach gości w hotelach, motelach i pensjonatach określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (tekst jednolity – Obwieszczenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 26 października 2017 r. Dz. U. z 2017 r. poz. 2166) na podstawie art. 45 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 578, z późn. zm.). Stanowi ono, że w obiektach czterogwiazdkowych i pięciogwiazdkowych ręczniki powinny być wymieniane codziennie lub na życzenie gości, a pozostałych obiektach co 3 dni lub częściej na życzenie gości. Nieco inaczej przedstawia poradnik dla konsumentów UOKiK z 2013 r., który na str. 3 informuje potencjalnych gości hotelowych, że:

„pościel powinna być zmieniana codziennie lub na życzenie w hotelach i motelach pięcio–, cztero– i trzygwiazdkowych oraz w pięcio– i czterogwiazdkowych pensjonatach. W pozostałych przypadkach możemy liczyć na zmianę ręczników i pościeli co trzy dni lub na życzenie”.

Jakie ręczniki hotelowe wybrać?

Ręczniki hotelowe są intensywniej używane i częściej prane niż ręczniki do użytku domowego, wymagają więc innego wykonania. Większa gramatura, specjalny splot tkaniny, podwójne obszycie brzegów itp. zwiększają wytrzymałość i pozwalają dłużej zachować miękkość i świeżość. Do produkcji ręczników hotelowych stosowane są tkaniny i barwniki, dzięki którym mogą lepiej znosić częste i intensywne czyszczenie, nie tracą łatwo kolorów, są przyjemne w dotyku i puszyste. Świeżo zakupione ręczniki przed pierwszym użyciem koniecznie trzeba wyprać, żeby usunąć pozostałości chemicznych zanieczyszczeń powstałych w procesie produkcji, transportu i magazynowania. Fabrycznie nowy ręcznik nie wchłania wilgoci.

10 zasad prania ręczników hotelowych

Pranie ręczników to nie tylko rutynowa czynność związana z wymaganiami czystości i higieny. Zastosowanie w praktyce zasad poniższego dekalogu przyczyni się do tego, że ręczniki będą dłużej służyły, a przy tym zachowają świeży wygląd i zapewnią komfort użytkownikom.

  1. Przed praniem trzeba koniecznie zapoznać się z metką producenta. Podobne na pierwszy rzut oka ręczniki mogą różnić się rodzajem tkaniny, z której zostały wykonane i wymaganiami dotyczącymi prania. Program i temperaturę prania wybieramy zgodnie z zaleceniami producenta.
  2. Ręczniki pierzemy osobno z podziałem na kolory. Z nowych ręczników przedostają się drobne kłaczki tkaniny i przyczepiają do wszystkiego, co razem z nimi znajdzie się w bębnie pralki. Mieszanie kolorów nie sprzyja ich trwałości.
  3. Nie można przeładować bębna pralki. Ręczniki powinny mieć luz po to, żeby woda ze środkiem piorącym mogła dokładnie przenikać tkaninę, a po zakończeniu cyklu prania zostały one dokładnie wypłukane.
  4. Temperatura prania nie może być zbyt wysoka, w przeciwnym razie struktura materiału ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Ręczniki staną się wyblakłe, zbite i szorstkie.
  5. Do prania ręczników warto stosować program dla tkanin delikatnych i niskie obroty podczas wirowania, dzięki czemu ręczniki dłużej będą miękkie i puszyste. Szybkie wirowanie sprzyja niszczeniu ręcznika i powoduje powstawanie zagnieceń.
  6. Lepiej jest stosować środki piorące w formie płynu lub żelu. Łatwiej wypłukują się niż tradycyjne proszki, których pozostałość może sprawić, że ręcznik będzie szorstki, mniej chłonny, a nawet może wywołać reakcję alergiczną u niektórych osób.
  7. Podczas prania ręczników nie należy używać płynów zmiękczających do tkanin. Wpływają one niekorzystnie na zdolność do wchłaniania wody.
  8. Po praniu ręczniki można suszyć w suszarce bębnowej lub równomiernie rozwieszone w suchym i przewiewnym, ale miejscu. Ręczniki rozwieszone w warunkach dużej wilgotności powietrza nie wyschną dostatecznie szybko. W mokrym ręczniku rozwijają się bakterie, czego efektem jest nieprzyjemny zapach.
  9. Promienie UV odbarwiają tkaniny, trzeba więc unikać wystawiania kolorowych ręczników na działanie promieni słonecznych, nawet podczas suszenia.
  10. Ręczników nie wolno prasować. Niekorzystne działanie wysokiej temperatury oraz ugniatanie niszczy strukturę tkaniny i obniża jej chłonność.

Zadowolenie gości i ich dobre opinie to najlepsza reklama w branży hotelarskiej. Zapewnienie gościom przyjemnego pobytu przejawia się w trosce o najmniejsze drobiazgi. Jednym z takich szczegółów są miękkie ręczniki. Turysta przybywający do hotelu po podróży zazwyczaj zaraz po zakwaterowaniu pragnie się odświeżyć. Jego pierwsze wrażenie z pobytu w hotelu to wygląd pokoju i komplet estetycznych, miękkich w dotyku ręczników na łóżku. Pierwsze wrażenie można mieć tylko raz. Warto zadbać o to, żeby było jak najlepsze.