Skontaktuj się z nami
Poznaj naszą ofertę profesjonalnych produktów tekstylnych.

Jak sprawić aby ręcznik się nie mechacił?

Mechacenie się ręczników

Jak sprawić aby ręcznik się nie mechacił?

Dobrej jakości ręczniki hotelowe są niezbędne, aby zapewnić gościom pełen komfort i utrzymać najwyższe standardy obiektu. Ich właściwy dobór nie jest jednak jedyną istotną kwestią, gdyż równie ważna jest także prawidłowa pielęgnacja tego typu tekstyliów. Właściwy sposób prania sprawia, że ręczniki hotelowe nie mechacą się, są puszyste i na długo zachowują wszystkie swoje walory użytkowe i estetyczne. Jak zatem należy o nie dbać?

Ręczniki pierzemy przed pierwszym użyciem

Podobnie jak pościel czy prześcieradła, nowe ręczniki hotelowe należy wyprać jeszcze przed pierwszym użyciem. Zabieg ten jest niezbędny, aby produkt prawidłowo wchłaniał wodę, co należy przecież do jego głównych zadań. Ponadto, dokładne oczyszczenie ręcznika w pralce pozwala usunąć z jego włókien wszelkie pozostałości procesu produkcyjnego, takie jak barwniki, włókna czy inne luźne drobiny, które mogłyby osadzać się na skórze gości. Dzięki praniu tekstylia nabierają optymalnej miękkości i puszystości, a jednocześnie pozbywają się charakterystycznego nieprzyjemnego zapachu „nowości”.

Klucz to właściwa segregacja

Ręczniki to tekstylia niezwykle wrażliwe na wszelkie nieprawidłowości związane z ich pielęgnacją. Gorzej niż jakiekolwiek inne produkty znoszą pranie w towarzystwie innego typu artykułów, takich jak pościel, bielizna czy odzież. Aby przedłużyć ich trwałość, zapewnić im miękkość i puszystość oraz ochronę przed mechaceniem należy prać je całkowicie osobno. Dzięki temu woda z detergentem może swobodnie przenikać przez ich strukturę, a same włókna nie są zgniatane i zachowują swój właściwy kształt. Osobne pranie ręczników i pozostałych tekstyliów pozwala zapobiec także osadzaniu się na nich tak zwanego pyłu, czyli luźnych włókienek, które osypują się z tkaniny podczas kilku pierwszych zabiegów oczyszczających. Segregacja związana z praniem ręczników dotyczy także kolorów. Jeśli goście hotelu otrzymują ręczniki w różnych barwach, należy prać je osobno, aby utrzymać intensywność zabarwienia.

Optymalna temperatura prania ręczników hotelowych

Temperatura prania ręczników ma największy wpływ na zachowanie ich trwałości, walorów użytkowych i estetycznych. Nie może być ona zbyt niska, gdyż w takim przypadku zabrudzenia ani bakterie nie zostaną prawidłowo usunięte z włókien. Nie może być jednak również zbyt wysoka, gdyż bardzo szybko uszkodzi tkaninę i sprawi, że stanie się ona nieprzyjemna w dotyku i zacznie się mechacić. Temperaturę prania ręczników hotelowych dobieramy zatem przede wszystkim do ich rodzaju, w czym pomogą nam informacje umieszczone na metce producenta. Średnia optymalna temperatura prania dla tego typu tekstyliów to około 40-60 stopni Celsjusza. W tak ciepłej wodzie detergenty są już w stanie prawidłowo oczyścić produkt i zagwarantować mu pełną świeżość. Jednocześnie nie będzie ona zbyt gorąca i nie pozbawi ręczników ich miękkości oraz gładkości.

W czym prać ręczniki hotelowe?

Poza segregacją prania oraz doborem odpowiedniej temperatury niezwykle istotny jest także typ zastosowanych środków piorących oraz ich ilość. Do czyszczenia ręczników zaleca się przede wszystkim płynne detergenty, czyli żele i płyny do prania, które dobrze rozpuszczają się w wodzie i nie osadzają się na włóknach. Proszek do prania nie sprawdzi się w tym przypadku ze względu na gorsze wypłukiwanie, które prowadzi do utraty puszystości i chłonności ręcznika. Odradza się również dodawanie do prania środków zmiękczających, które przylegają do tkanin i zmniejszają ich higroskopijność, przez co tekstylia gorzej chłoną wodę. Bardzo ważne w przypadku prania jasnych ręczników hotelowych jest także sięganie po preparaty dedykowane tkaninom białym. Dzięki nim możliwe jest bowiem zachowanie świeżego i jasnego koloru produktów, bez jednoczesnego narażania ich na szybsze zmechacenie, jak ma to miejsce w przypadku stosowania silnych wybielaczy.

Ręcznik nie zmechaci się i nie utraci swojej miękkości, jeśli zadbamy o jego prawidłową pielęgnację. Najważniejsze jest zatem segregowanie prania, stosowanie odpowiedniej temperatury i detergentów, a także równomierne suszenie ręczników hotelowych w suszarce bębnowej w maksymalnie 60 stopniach Celsjusza.