Jak wybrać łóżko hotelowe?

Bez wątpienia łóżko hotelowe jest najważniejszym meblem w obiekcie. Dlatego przedsiębiorcy z branży hotelarskiej dobierają łóżka ze szczególną uwagą. Jak wybrać łóżko hotelowe i odpowiedni materac, by spełnić oczekiwania nawet najbardziej wybrednych gości?

Łóżko hotelowe – kontynentalne czy standardowe?

kontynetalne łożko hotelowe

Kontynetalne łożko hotelowe

Pierwszym wyborem przed którym stają hotelarze jest budżet. W następnym kroku następuje wybór formy i stylistyki. Zanim przedsiębiorca przystąpi do wyboru kolorów, wzorów tapicerek i materiałów wykonania musi jednak dokonać podstawowej decyzji. Wyróżnić można dwa najważniejsze trendy – łóżka kontynentalne i standardowe.

Łóżko kontynentalne to z reguły łóżko tapicerowane, wyróżniające się wygodą i luksusowym charakterem. Jako podstawę stosuje się drewnianą skrzynię wypełnioną sprężynami, a kolejno wybrany typ materaca do spania oraz nakładkę ochronną.

Łóżka kontynentalne często wyposażone są również w obszerne wezgłowie. Pikowane wezgłowia tapicerowane prezentują się szczególnie ekskluzywnie i znajdują zastosowanie we wnętrzach typu glamour.

Tymczasem w przypadku łóżek standardowych stosowana jest drewniana lub metalowa rama i bezpośrednio na niej umieszczany jest materac do spania wraz z nakładką. Wybór łóżka standardowego najczęściej podyktowany jest względami ekonomicznymi. Jednakże, dzięki doborowi odpowiedniego materaca, pościeli i tekstyliów dekoracyjnych efekt ostateczny może być zbliżony!

łóżko hotelowe standardowe

Nie mniej ważny jest rozmiar łóżka, uzależniony od przeznaczenia pokoju. W Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 16 listopada 2011 r. wyznaczono minimalne wymiary, które dla łóżek pojedynczych i podwójnych wynoszą odpowiednio 90×200 cm oraz 140×200 cm. Warto pamiętać, że wskazano absolutne minimum, które w dobrym hotelu na pewno okaże się niewystarczające. Łóżka małżeńskie to często modele typu king size, mierzące nawet 200×220 cm. Tymczasem łóżka pojedyncze dedykowane osobom dorosłym mierzą z reguły 140×200 cm lub 160×200 cm. Niewielkie łóżka o wymiarach 90×200 cm znajdą zastosowanie jako łóżka dziecięce.

Jak dobrać materac do łóżka hotelowego?

materac hotelowy lux

Nawet najpiękniejszy hotel otrzyma negatywną ocenę po pobycie gościa, który nie wyspał się z powodu niewygodnego, zniszczonego lub niehigienicznego materaca. Warto więc unikać najtańszych materacy z tapicerskiej pianki poliuretanowej. Taki materac nie jest wystarczający wygodny i trwały, by zastosować go w pokoju hotelowym. Jakie materace hotelowe sprawdzą się najlepiej? Odpowiednie będą przede wszystkim:

  • uniwersalne materace lateksowe – w piance lateksowej nie gromadzi się kurz i inne mikroorganizmy odpowiedzialne za reakcje alergiczne. Materace tego typu sporządzane są najczęściej z mieszanki kauczuku naturalnego i sztucznego. W dodatku materace lateksowe wykazują właściwości ortopedyczne. Ze względu na niezwykłą uniwersalność ten rodzaj materacy doskonale sprawdzi się w każdym hotelu.
  • kieszeniowe materace sprężynowe – są niezwykle wygodne, dzięki zastosowaniu unikalnej konstrukcji. Spiralne sprężyny umieszcza się w kieszeniach, co sprawia, że materac doskonale dopasowuje się do kształtu ciała. Tak wykonane materace nie emitują hałasu i są szczególnie trwałe.
  • materace z pianki termoplastycznej – to materace, które dostosowują się do kształtu ciała, reagując na nacisk i ciepłotę. W ten sposób uzyskuje się tak zwany efekt memory foam. Dzięki temu materac gwarantuje naturalne podparcie, przynosząc ulgę po aktywnym dniu.
  • materace z pianki wysokoelastycznej – są przede wszystkim elastyczne i sprężyste. Jednocześnie, zapewniają odpowiednią przewiewność, co utrudnia rozwój roztoczy i grzybów. Materace tego typu dostosowują się do kształtu ciała. Jest to więc ekonomiczna, lecz komfortowa wersja.

Jak ścielić łóżko hotelowe i jakie akcesoria zastosować?

pościel hotelowa

Ze względów praktycznych na materac warto nałożyć wspomnianą już nakładkę, która jest zdatna do szybkiej i bezproblemowej wymiany po zużyciu. Na nakładce nierzadko umieszczana jest dodatkowa, wodoodporna mata z poliestru. Matę można prać w wysokich temperaturach, podobnie jak pościel. Pościel hotelowa powinna być dobierana ze szczególną rozwagą – nie tylko ze względu na zadowolenie gości. Pościel hotelowa musi spełniać wymogi prawne, a więc przede wszystkim normę PN 83/P-82010 dotyczącą kurczliwości materiału. Samo ścielenie łóżka w hotelu najczęściej odbywa się w sposób tradycyjny. Na prześcieradle z gumką należy zastosować prześcieradło klasyczne i podwinąć jego boki. Kolejno umieszczana jest kołdra i narzuta. Na samym końcu układane są poduszki o różnych rozmiarach, poczynając od największych, a kończąc na tak zwanych jaśkach lub wałkach.

Zatem na cały efekt składa się nie tylko łóżko hotelowe, ale i odpowiednio dobrane materace i nakładki. Zwieńczeniem jest trwała i estetyczna pościel hotelowa, dekoracyjne narzuty i poduszki. Tak przygotowane miejsce noclegowe powinno spełnić nawet najbardziej wyśrubowane wymagania.

W celu dobrania odpowiednich łóżek i materacy do Państwa hotelu zapraszamy do kontaktu.