Skontaktuj się z nami
Poznaj naszą ofertę profesjonalnych produktów tekstylnych.

Jak wygląda proces dezynfekcji tekstyliów szpitalnych?

Dezynfekcja pościeli szpitalnej

Jak wygląda proces dezynfekcji tekstyliów szpitalnych?

Tekstylia szpitalne są niezwykle istotnymi z punktu widzenia namnażania się drobnoustrojów, elementami wyposażenia placówek ochrony zdrowia. Ze względu na zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pracowników oraz pacjentów placówek szpitalnych, zanieczyszczone tekstylia oraz odzież medyczna poddawane są specjalistycznemu procesowi prania, połączonego z ich dezynfekcją. Okresowa walidacja czystości tekstyliów szpitalnych ma na celu zapewnienie czystości mikrobiologicznej tkanin. Drobnoustroje, które najczęściej spotykane są na szpitalnej pościeli to Streptococcus pyogenesBacillus cereusMRSAPseudomonas aeruginosa lub VRE, a kontrola, przeprowadzana regularnie na fragmentach czystej bielizny przebiega za pomocą wymazu lub odcisku. Jak przebiega złożony proces, dzięki któremu szpitalne tekstylia uwolnione zostają od zanieczyszczeń oraz niebezpiecznych bakterii, wirusów, grzybów?

Co dzieje się z brudną, szpitalną bielizną pościelową?

Tekstylia szpitalne, które miały kontakt z wydzielinami pacjentów są objęte szczególną ochroną podczas procesu zmiany bielizny pościelowej, dostarczenia jej do odpowiednich kontenerów oraz późniejszych etapów procesu dezynfekcji. Obecnie, większość placówek szpitalnych korzysta z usług firm zewnętrznych, które jako specjalistyczne pralnie zajmują się transportem bielizny, praniem z dezynfekcją, prowadzeniem badań czystości mikrobiologicznej tekstyliów (zlecane także przez władze szpitali) oraz transportem czystych tekstyliów do szpitali. Brudne tekstylia szpitalne dzielimy na bieliznę brudną, bieliznę brudną użytkowaną w salach operacyjnych oraz odzież pracowniczą. W sytuacji, gdy tekstylia szpitalne miały kontakt z wydzielinami, gdy nastąpił zgon pacjenta lub po wykonaniu prysznica pacjenta, przed wykonaniem zabiegu, należy zmienić bieliznę pościelową. Podczas jej zmiany pracownik powinien być wyposażony w środki ochrony osobistej (rękawiczki, fartuch ochronny, maskę, czepek) oraz nie dotykać fragmentami bielizny swojej odzieży, podłogi oraz sprzętów wyposażenia sali. Bieliznę umieszcza się w brudowniku, w oznaczonym kontenerze z napisem „brudne”. Bieliznę skażoną wydzielinami umieszcza się w workach koloru czerwonego. Tekstylia brudne odbierane są maksymalnie co 24 godziny przez pracownika pralni, ważone i liczone. Z czynności sporządzany jest protokół. Bielizna transportowana jest do pralni.

Pranie i dezynfekcja tekstyliów szpitalnych

W pralni tekstylia poddawane są procesowi prania z dezynfekcją, za pomocą jednej z trzech metod: dezynfekcja chemiczna, termiczna lub termiczno – chemiczna (stosowana najczęściej). Obecnie stosowane tkaniny bawełniano – poliestrowe nie są odporne na bardzo wysokie temperatury, dlatego bardzo ważne jest użycie odpowiednich środków chemicznych, zatwierdzonych prawnie oraz dobór odpowiedniego programu piorącego. Dostosowanie cyklu prania do działania środków chemicznych wpływa na eliminację drobnoustrojów chorobotwórczych. Bardzo ważny jest czas dezynfekcji oraz dopasowanie go do temperatury. Tekstylia powinny zostać właściwie osuszone, jeżeli jest konieczność, maglowane, złożone oraz przygotowane do transportu. W placówce czysta pościel transportowana jest wózkiem z napisem „czyste” i odbierana przez uprawnionego pracownika, posiadającego zdezynfekowane dłonie oraz czystą odzież. Czyste tekstylia trafiają do oznaczonego pomieszczenia z dostępem do środka dezynfekcyjnego, zamykanego na klucz, odpowiadają konkretnym oddziałom.