Na co zwrócić uwagę wybierając zasłony do hotelu?

Zasłony okienne to niezwykle istotny element aranżacji, pełniący w niej podwójną rolę. Tkaniny tego typu przede wszystkim zdobią wnętrza i nadają im elegancki charakter. Pozwalają także w wygodny sposób regulować ilość wpadającego do pomieszczenia światła, co ma znacznie nie tylko dla komfortu gości hotelowych, ale również dla trwałości i estetycznego wyglądu wyposażenia pokoju – nadmierne promieniowanie prowadzi bowiem do blaknięcia tekstyliów. Na co zwrócić zatem uwagę wybierając odpowiednie zasłony do hotelu?

Rodzaje zasłon. Czym kierować się przy wyborze?

Zasłony hotelowe różnią się nie tylko kolorami czy wzorami, ale również właściwościami. Te należy dobierać przede wszystkim w oparciu o warunki panujące w pokojach hotelowych. Wyróżniamy:

zasłony blackout – całkowicie zaciemniające,

Zasłona blackout, karnisz elektryczny, gięty

Zasłona typu blackout, karnisz elektryczny, gięty

zasłony dimout – częściowo zaciemniające,

Zasłona blackout, karnisz elektryczny, gięty

Zasłony typu dimout, pościel i ręczniki hotelowe

– zasłony trudnopalne,

Firana woal, zasłona dimout, tkaniny trudnopalne

Zasłona dimout, tkaniny trudnopalne

– zasłony tradycyjne.

 

Zasłony typu blackout, czyli takie, które charakteryzują się wysokim poziomem zaciemnienia, polecane są do pokojów mocno nasłonecznionych. Dzięki nim goście hotelu mogą zapewnić sobie odpowiednie warunki do wypoczynku niezależnie od pory dnia czy panującej na zewnątrz pogody. Ich atutem jest wyjątkowa trwałość i efektowny wygląd. Zasłony blackout w intensywnym kolorze potrafią skutecznie odmienić każdą aranżację wnętrza.

Tkaniny typu dimout są z kolei odpowiednie do pomieszczeń, w których najwyższy poziom krycia nie jest wymagany. Ich struktura przepuszcza do wnętrza delikatne prześwity światła, które potrafią nadawać wystrojowi niemal magiczny charakter. Ich atutem jest duża uniwersalność – ponieważ zasłona przypomina naturalny len, sprawdza się w większości aranżacji.

Materiały atestowane, służące do produkcji zasłon trudnopalnych wykorzystuje się przede wszystkim w dużych obiektach noclegowych, które przyjmują wielu gości. Wraz z większą ilością klientów zwiększa się bowiem ryzyko wystąpienia pożaru, dlatego zasłona ognioodporna to podstawa zapewniania gościom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Tradycyjne zasłony hotelowe dekorowane wybiera się do pomieszczeń najmniej wymagających pod względem funkcjonalnym. Ich rola ogranicza się do ożywiania aranżacji, czyli dodawania charakteru gładkim pościelom, dywanom czy firankom.

Długość i szerokość zasłon hotelowych

Zasłony hotelowe mogą być zawieszone nad oknem na wiele sposobów. Najpopularniejsze to marszczona taśma lub kółka i szelki. Niezależnie od metody wieszania tkaniny ogromny wpływ na wygląd i praktyczność aranżacji okiennej ma także jej długość i szerokość. Przyjmuje się, że zasłony hotelowe powinny wystawać przynajmniej na pół metra poza boczną krawędź okna. W taki sposób pozwalają na swobodne odsłonięcie otworu okiennego i wpuszczenie do wnętrza dużej ilości naturalnego światła. Jeszcze ważniejsza niż szerokość zasłony jest natomiast jej długość. Odradzane są w tym przypadku warianty krótkie – nawet jeśli tuż przed oknem ustawione są meble. Taka aranżacja nie prezentuje się bowiem odpowiednio elegancko. Najlepszym wyborem do pokoju hotelowego są zasłony długie, niemal stykające się z powierzchnią podłogi. Zalecana odległość pomiędzy parkietem a krawędzią tkaniny to 2 cm. Takie rozwiązanie pozwala zasłonie stylowo unosić się nad podłogą. Jest także praktyczne ze względu na ograniczenie zbierania się kurzu w miejscu, w którym materiał opadałby bezpośrednio na parkiet.

Zasłony do hotelu są niezbędnym elementem wyposażenia każdego pomieszczenia. Przemawia za tym nie tylko ich funkcja praktyczna, ale również dekoracyjna – aranżacje okienne z zasłonami w roli głównej są znacznie bardziej eleganckie, niż te ich pozbawione.