Najczęściej stosowane tkaniny pościelowe w hotelach

Goście hotelowi bardzo szybko wyrabiają sobie opinię o miejscu, w którym się zatrzymują, nawet jeśli ich pobyt ogranicza się do jednej nocy. Na całościową ocenę hotelu składa się wiele czynników. Te najważniejsze to oczywiście jakość obsługi oraz standard wyposażenia pokoju. Na obie te kwestie łatwo można wpłynąć, na bieżąco podnosząc ich poziom. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, aby każdy z hotelowych pokoi prezentował się idealnie. Gość w pierwszej kolejności zwróci uwagę na czystość oraz wystrój wnętrza. Pamiętajmy o tym, że głównym celem jego wizyty jest spędzenie w tym miejscu nocy. Na jakość snu hotelowych gości niewątpliwy wpływ ma pościel, w jaką zdecydujemy się wyposażyć łóżko. Poznajmy zatem tkaniny, z których pościel w hotelach produkowana jest najczęściej.

Bawełna zawsze na topie

Bawełna to bardzo wdzięczny oraz uniwersalny materiał. Nikogo nie zdziwi zatem fakt, że właśnie ta tkanina przez menadżerów hoteli wybierana jest najczęściej. Materiał ten może być używany nawet przez alergików. Jest w pełni naturalny, a ponadto nie osiadają na nim kurz oraz roztocza. Pościel z bawełny bardzo dobrze wchłania wilgoć. Można pod nią zatem spać o każdej porze roku. Zimą zapewni tak pożądane poczucie ciepła, a latem nie będzie jedynie zbędnym balastem. Jest bardzo przyjemna w dotyku i nie podrażnia skóry. Co bardzo ważne dla hotelowej obsługi – bawełna jest stosunkowo prosta w utrzymaniu. Jeżeli będzie prawidłowo używana oraz czyszczona zgodnie z zaleceniami, ślady użytkowania przez długi czas pozostaną niezauważalne. Pościel bawełnianą można prać w pralce, również w wysokich temperaturach. Najbardziej standardowa jest oczywiście biała pościel hotelowa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wybierać inne kolory, o ile będą pasowały do wystroju hotelowego wnętrza.

O poliestrze słów kilka

Kolejnym materiałem, z którego produkowana jest pościel hotelowa, jest poliester. W przeciwieństwie do bawełny, tkanina ta jest jednak syntetyczna. Takie rozwiązanie ma więc swoje zalety, ale także wady. Na początku skupmy się jednak na tych pierwszych. Pościel z poliestru jest przede wszystkim tańsza od tej bawełnianej. Jej konserwacja wymaga jeszcze mniej wysiłku, ponieważ materiał ten zazwyczaj się nie odkształca, nie wymaga zatem skrupulatnego prasowania po każdorazowym praniu. Ta tkanina pościelowa jest ponadto bardzo wytrzymała, a jej kolor pozostaje intensywny nawet po kilkudziesięciu praniach. Decydując się na poliester, należy wziąć pod uwagę także jego wady. Materiał ten nie wchłania wilgoci równie łatwo jak bawełna, może zatem przyklejać się do skóry, co będzie uciążliwe szczególnie latem. Poliester nie jest też polecany do użytku przez osoby dotknięte alergią. U niektórych gości może wywoływać podrażnienia. Zanim zakupimy więc pościel poliestrową, warto zrobić rachunek potencjalnych zysków i strat. Jeżeli jednak naszym gościom deklarującym alergie, jako alternatywę dla poliestru, zaoferujemy tkaniny naturalne, obie strony będą spać spokojnie.

Adamaszek – przyszłość czy przeżytek?

Adamaszek to jedna z najstarszych i najbardziej szlachetnych tkanin. Wytwarzali ją już starożytni Chińczycy. Do Europy trafiła znacznie później, szybko zyskała tu jednak wysoki status. Pościel z adamaszku charakteryzują wzory, powstałe w wyniku zastosowania specjalnych technik tkackich. Adamaszek jest tkaniną naturalną, która z powodzeniem jest używana przez alergików. Wykonana z niego pościel łączy w sobie dwie na ogół przeciwstawne cechy – jest jednocześnie delikatna i wytrzymała. Używana jako element wyposażenia hotelowego, sprawia najwięcej trudności w konserwacji. Aby zachować świeży wygląd, należy ją regularnie prasować, a nawet krochmalić. Wysiłek ten zdecydowanie jednak popłaca, adamaszek świadczy bowiem o statusie hotelu. Swoim gościom oferują go zazwyczaj hotele luksusowe, o najwyższym standardzie. Tkanina ta zdecydowanie nie jest zatem przeżytkiem. Wręcz przeciwnie, będzie doskonałym wyborem, jeżeli tylko zależy nam na podniesieniu komfortu odwiedzających nas gości.