O czym należy pamiętać podczas sprzątania pokoju hotelowe – checklista

Dobrze zorganizowany i zaopatrzony wózek do sprzątania jest kluczem do wydajności w hotelu. Umożliwia pracownikom pokoju uniknięcie marnowania czasu na poszukiwanie środków czyszczących lub podróżowanie do pokoju z pościelą w celu wzięcia dodatkowych zapasów. Konkretne ilości przedmiotów załadowanych do wózka będą się różnić w zależności od rodzaju sprzątanych pokoi, standardu oraz oczywiście wielkości samego wózka. Wózek obsługujący pokój jest na ogół wystarczająco przestronny, aby pomieścić wszystkie zapasy potrzebne do jego przygotowania, dlatego przedstawiamy listę najważniejszych rzeczy, które powinny się w nim znaleźć.

Wózki do sprzątania w hotelach

Większość wózków ma trzy półki – dwie dolne na bieliznę i górną na środki czyszczące i akcesoria. Ważne jest, aby nie przeciążać wózka, ponieważ przeładowanie zwiększa ryzyko uszkodzenia, zabrudzenia lub zniszczenia niektórych przedmiotów podczas czyszczenia. W większości przypadków wszystkie środki czyszczące do pokoju i łazienki są umieszczone w górnej części, dzięki czemu obsługa pokoju nie musi wnosić całego wózka do pokoju. Worek na pranie zwykle znajduje się na jednym końcu, a worek na śmieci na drugim. Miotła i odkurzacz również są umieszczone po różnych stronach wózka, co znacznie ułatwia dostęp do nich. Sam wózek to jeszcze nie wszystko. Aby pracownicy mogli w ekspresowym tempie sprzątać w pokojach, warto dostarczyć im listę kontrolną, na której będą widnieć wszystkie najistotniejsze przedmioty.  Ważne jest, aby nic nie zostało pominięte, ponieważ, gdy pracownicy muszą udać się z powrotem do magazynu, powoduje to duże opóźnienie w pracy.

Tekstylia hotelowe – podstawa zaopatrzenia wózka do sprzątania

Zasadniczo przedmioty, które przydziela się do wózka obsługującego pokój, są określane na podstawie kategorii pokoju, specjalnych udogodnień dla gości i wielkości wózka. Jednak artykuły domowego, które są przechowywane w koszyku pokojówki, są następujące:

Wszystkie tekstylia hotelowe powinny być przechowywane na jednej półce, aby nie mieszać ich z innymi przedmiotami. Ciężkie rzeczy, takie jak np. pościel hotelowa lub ochraniacz na materace, są zwykle przechowywane na dolnej półce. Ważne jest prawidłowe ustawienie wózka do sprzątania w czasie czyszczenia. Powinien być umieszczony obok korytarza w taki sposób, aby goście, którzy przebywają w pokoju, mogli się swobodnie poruszać. Trzeba także zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się wózkiem, aby uniknąć niepożądanych kolizji.

Środki czystości

Środki czystości to kolejna grupa produktów, która musi znaleźć się w każdym wózku przeznaczonym do sprzątania w hotelach. Niemal każda wizyta w hotelowym pokoju będzie się wiązała z użyciem choć części z nich. Osoby dbające o porządek w pokojach powinny mieć je zawsze w pobliżu podczas wizyt u poszczególnych gości, ponieważ środki czystości i przedmioty pomagające w jej utrzymaniu są naprawdę istotne i pomagają utrzymać pokój w należytym stanie. Po prawej stronie wózka polecamy umieścić środki do dezynfekcji oraz butelki ze środkami do czyszczenia mebli. Poza tym w wózku powinny się znaleźć:

 • Ściereczki i gąbki do ścierania kurzy z różnych powierzchni
 • Spray do czyszczenia oraz dezynfekcji
 • Środek do czyszczenia muszli klozetowych
 • Rękawiczki gumowe
 • Szczotka toaletowa
 • Środek do czyszczenia okien oraz luster
 • Worki na śmieci

Produkty papierowe

Wózek musi zostać wyposażony także w produkty papierowe, które należą do najszybciej zużywanych rzeczy w hotelowych pokojach. Szczególnie warto pamiętać przy tym o chusteczkach i papierze toaletowym, które koniecznie muszą być wymieniane (lub po prostu dostarczane) każdego dnia. Nie zajmują dużo miejsca, dlatego można je umieścić na górnych pułkach. Trzeba więc pamiętać, aby umieścić na wózku:

 • Papier toaletowy
 • Pudełka z chusteczkami
 • Papierowe ręczniki

Produkty do łazienki

Twoi goście zawsze doceniają dostępność hotelowych produktów do kąpieli w łazience. Jeśli w standardzie hotelu znajduje się informacja o tym, że są one zapewniane przez hotel, to nie może to mieć miejsca tylko przy zameldowaniu. Te małe przedmioty, które można umieścić na górze wózka. Trzeba się przy tym postarać, aby się nie przewracały. Produkty do łazienki, które powinny się znaleźć w wózku to:

 • Szampon
 • Odżywka
 • Mydło do rąk
 • Płyn kosmetyczny
 • Żel do twarzy

Udogodnienia dla hotelowych gości

Lista przedmiotów, którą przedstawiliśmy do tej pory to podstawa, której żaden właściciel nie powinien zignorować. W zależności od standardu oraz oferty trzeba mieć na uwadze także dodatkowe zadowolenie klienta. Dla przykładu przedmioty dodatkowe, takie jak kawa i herbata, powinny być wymieniane codziennie. Warto więc trzymać je w łatwo dostępnym miejscu na wózku. Poza tym warto dodać do wózka:

 • Filiżanki do kawy
 • Zapas kawy
 • Torebki herbaty
 • Cukier, śmietankę i łyżeczki

Utrzymanie wózka do sprzątania

Wózek służący do sprzątania jest bardzo ważny dla funkcjonowania hotelu, dlatego należy należycie zadbać o jego przechowanie. Aby mógł długotrwale i jak najlepiej funkcjonować, obsługa pokoju powinna w miarę możliwości sprawić, aby pomieszczenie lub miejsce, w którym zostanie umieszczony wózek, było suche i dobrze wentylowane, poddawać go codziennemu czyszczeniu, regularnie sprawdzać stan kół i zmieniać torby na śmieci maksymalnie po każdym dniu sprzątania.