Skontaktuj się z nami
Poznaj naszą ofertę profesjonalnych produktów tekstylnych.

Pomysły na recykling starych tekstyliów hotelowych

Recykling tekstyliów hotelowych

Pomysły na recykling starych tekstyliów hotelowych

Podstawową koncepcją podejścia zero waste jest aktywne użytkowanie różnych produktów i materiałów tak długo, jak tylko to możliwe. Filozofia ta ma nie tylko pozytywny wydźwięk dla ochrony środowiska, ale również realny wpływ na ekonomię wydatków i generowanie oszczędności. Czy recykling starych tekstyliów może mieć również zastosowanie w hotelach i pensjonatach?

Przykłady ponownego wykorzystania tekstyliów hotelowych

Jedną z wielu cech charakterystycznych, które są poddawane ocenie gości hoteli i pensjonatów są pościel hotelowa i ręczniki hotelowe. Muszą być nieskazitelnie czyste, higieniczne i wysokiej jakości. Niestety w tej kwestii nie ma żadnych kompromisów i właściciele muszą cyklicznie inwestować w zakup wysokogatunkowych, nowych tekstyliów. W tym wypadku, wdrożenie filozofii zero waste i maksymalnie długie użytkowanie ręczników, prześcieradeł i kołder nie powinno mieć zastosowania. Jest jednak kilka pomysłów, które pozwalają na powtórne wykorzystanie tekstyliów hotelowych.

  • Doskonałym przykładem na nadanie drugiego życia wysłużonym prześcieradłom, ręcznikom, poszewkom na poduszki itp, jest ich ponowne wykorzystanie w formie ścierek, które z powodzeniem wykorzysta zarówno serwis sprzątający, jak i kuchnia. Ważne jest jednak, aby materiał wykorzystany do produkcji ścierek miał zawartość co najmniej 50% bawełny.
  • Z kolei ręczniki, kołdry hotelowe i prześcieradła hotelowe, które nie spełniają już standardów hoteli pięciogwiazdkowych, można z powodzeniem odsprzedać hotelom średniej i niższej klasy oraz pensjonatom. Gwarancją powodzenia takiego przedsięwzięcia i częściowego zwrotu inwestycji w tekstylia hotelowe, jest wybór wysokogatunkowych produktów, wykonanych z wytrzymałych włókien, ponieważ zmniejszają one ryzyko wystąpienia trudnych do usunięcia plam i zachowują doskonały wygląd przez długi czas. Można również rozważyć odsprzedaż zużytych tekstyliów firmom zajmujących się szeroko pojętym recyklingiem, w tym produktów z poliestru, wełny i bawełny.
  • Pensjonaty i hotele, które nie mają narzuconych najwyższych standardów (jak w przypadku obiektów cztero i pięciogwiazdkowych, mogą wykorzystać zużyte tekstylia do wykonania np. fartuchów kuchennych dla załogi restauracji.
  • Jeśli generowanie oszczędności nie jest dla hotelu, czy pensjonatu priorytetem – domy dziecka, hospicja i schroniska dla zwierząt, bardzo chętnie przyjmą (nieodpłatnie) tekstylia – ręczniki, kołdry, poduszki, pościele itp. i wykorzystają je dla swoich podopiecznych. To darowizna, która oprócz wniesienia realnej pomocy, bardzo pozytywnie zadziała na PR firmy. Można o tym wspomnieć na własnej stronie/blogu.

Tekstylia hotelowe a zanieczyszczenie środowiska

Badania [1] pokazują, że tekstylia to aż 3,9% wszystkich odpadów komunalnych w Polsce. Biorąc pod uwagę możliwości powtórnego użycia i wykorzystania chociażby opisywanych tekstyliów hotelowych – to niestety bardzo wysoki wynik. Tylko jedno łóżko hotelowe w ciągu roku generuje około 14 kg zużytych tekstyliów [2]. Jednocześnie, w ciągu roku hotele i pensjonaty kupują na jedno łóżko około 3,5 kg nowych ręczników, kołder, pościeli, prześcieradeł itp. Dla ekosystemu oznacza to nawet 3000 ton emisji dwutlenku węgla, który wypuszczany jest do atmosfery podczas produkcji tekstyliów hotelowych. Biorąc pod uwagę, że prawie 90% z nich można ponownie wykorzystać, dzięki recyklingowi można zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, a aspekt ten wykorzystać w firmowym marketingu. Coraz więcej, świadomych osób ceni sobie podejście zero waste. Pochwalanie się wdrażaniem tej filozofii do działalności hotelarskiej może również wpłynąć pozytywnie na PRN obiektu i zachęcić gości na skorzystanie z oferty noclegowej.

 

Źródła

[1] Źródło: Jędraczak A., den Boer E. Raport końcowy III etapu ekspertyzy mającej na celu przeprowadzenie badań odpadów w 20 instalacjach do mechnicznobiologicznego przetwarzania odpadów, Wykonawca: Konsorcjum Uniwersytet Zielonogórski i Zakład Utylizacji Opadów, Spółka z o.o., Zielona Góra 2015

[2] 2www.urban-waste.euinfo@urban-waste.euIncreasing the Circularity ofHotel TextilesbyDavid Watson & Steffen Trzepacz, PlanMiljøApSFor the City of Copenhagenunder the EU Urban Waste Programme