Ręczniki szpitalne – jakie wymagania powinny spełniać?

Ręczniki szpitalne… W odczuciu personelu medycznego oraz pacjentów, którzy mieli okazje przebywać na więcej niż jednym oddziale szpitalnym, są terminem niezwykle szerokim. Ręczniki, używane i niezbędne w szpitalach to przede wszystkim ręczniki jednorazowego użytku, dostępne w pomieszczeniach sanitarnych oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest mycie rąk. Obok takich produktów, jak środki dezynfekujące dłonie, mydło w płynie oraz artykuły jednorazowe ochrony osobistej, ręczniki są koniecznym elementem wyposażenia placówek opieki medycznej. Jeżeli chodzi natomiast o ręczniki tekstylne, kwestia ich posiadania, oczyszczania i dezynfekcji należy do decyzji władz placówki i najczęściej stanowi jeden z elementów wewnętrznych regulacji.

Ręczniki szpitalne – jak zapewnić komfort użytkowania i bezpieczeństwo?

Ręczniki szpitalne tekstylne, objęte są kategorią bielizny szpitalnej, do której zaliczana jest pościel szpitalna, odzież medyczna oraz tkaniny, stosowane do okrycia pacjentów podczas transportu na zabiegi lub badania (koce szpitalne). Tekstylia szpitalne stanowią grupę tkanin, które spełniają normy w zakresie bezpieczeństwa w kontakcie ze skórą, nie wywołują jej podrażnień oraz są odporne na działanie wysokich temperatur i środków chemicznych, stosowanych w procesie prania, połączonego z dezynfekcją. Tekstylia szpitalne, a szczególnie ręczniki powinny być wykonane z najwyższej jakości tkaniny, zapewniającej maksymalnie efektywne wchłanianie wilgoci oraz odpornej na wchłanianie zabrudzeń. Ręczniki szpitalne, stanowiące wyposażenie szpitalnych oddziałów powinny być składowane w zamkniętym pomieszczeniu, wyposażonym w dozownik z płynem dezynfekującym dłonie. Brudne ręczniki poddawane są procesowi prania wraz  z dezynfekcją, przebiegający według procedury wewnętrznej placówki. Najczęściej usługę prania bielizny szpitalnej realizuje firma zewnętrzna.

Ręczniki szpitalne jednorazowego użytku?

Alternatywą dla ręczników szpitalnych są akcesoria osobiste pacjentów, z których korzystają przyjęci na oddział, po wcześniejszym poinformowaniu o konieczności wyposażenia się w artykuły higieniczne. Aby zapewnić maksimum komfortu i bezpieczeństwa. coraz częściej realizowany jest pomysł wprowadzenia na oddziałach szpitalnych ręczników jednorazowych. Już nie tylko przy dozownikach znajdą się chłonne, wytrzymałe artykuły. Ręczniki, przynoszone przez pacjentów powinny  być prane w warunkach domowych, w maksymalnie wysokich temperaturach.Wysokiej jakości, chłonne ręczniki szpitalne nie powinny stanowić źródła zakażenia drobnoustrojami. Bawełniane ręczniki szpitalne lub przyniesione przez pacjenta służą przede wszystkim do samodzielnej higieny osobistej oraz czynności pielęgnacyjnych, realizowanych dla pacjenta długotrwale unieruchomionego. Wymogi w zakresie dostosowania placówki w niezbędne tekstylia i środki higieniczne ustala sama placówka w oparciu o zapewnienie pokrycia kosztów ich zakupu przez jednostkę rządową. W praktyce ręczniki szpitalne oferowane są wtedy, gdy szpital posiada środki, aby dopłacić, pacjenci cieszą się wytrzymałymi, zdezynfekowanymi ręcznikami.