Tkaniny hotelowe – czym kierować się przy ich wyborze?

Tkaniny hotelowe powinny spełniać wymogi przedsiębiorców, oczekiwania klientów oraz szereg norm prawnych. Zatem dobór odpowiednich tekstyliów hotelowych może być utrudniony. Warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze tkanin do obiektu hotelowego czy gastronomicznego, by nie żałować zakupu.

Jakie wymogi powinny spełniać tekstylia hotelowe?

Tekstylia hotelowe powinny spełniać normy dotyczące trudnopalności, trwałości, bezpieczeństwa. Informacja o zgodności z poszczególnymi normami powinna znaleźć się w opisie każdego produktu dedykowanego branży HoReCa. W zależności od rodzaju tekstyliów stosowane są odmienne przepisy.

 

 1. Normy dotyczące ręczników hotelowych

  ręczniki hotelowe normy
  Wybierając ręczniki hotelowe należy zwrócić uwagę na normę PN-EN 14697:2007. Norma ta określa tolerancję gramatury, która powinna się plasować na poziomie +/- 5 %. Jakościowe tekstylia hotelowe powinny być dodatkowo odznaczone certyfikatem Oeko-Tex Standard 100. Aby uzyskać takie wyróżnienie producent musi spełnić restrykcyjne wymogi. Tekstylia są zbadane pod kątem substancji toksycznych i potencjalnie szkodliwych. Testom poddawane są nie tylko włókna, ale również elementy wykończeniowe.

 2. Wymogi dotyczące pościeli hotelowej

  W przypadku pościeli hotelowej certyfikat Oeko-Tex również znajduje zastosowanie. Taki wybór gwarantuje bezpieczeństwo osobom narażonym na alergie i podrażnienia. Ponadto tkaniny pościelowe powinny być produkowane zgodnie z normą PN 83/P-82010, określającą warunki dotyczące kurczliwości materiału.

 3. Normy w zakresie trudnopalności tkanin

  Pościel hotelowa, podobnie jak materace hotelowe i dywany, powinna spełniać normę BS 7177-2008 w zakresie trudnopalności. Ponadto, tekstylia powinny być wolne od substancji toksycznych, które w razie pożaru przedostają się do wdychanego powietrza.

Trudnopalne tkaniny hotelowe – klasyfikacja

Tekstylia hotelowe to także zasłony, firany i obrusy, które również powinny spełniać wymogi pod kątem bezpieczeństwa pożarowego. Określają je normy PN EN 13501-1 i DIN 4102. Szczegóły w tym zakresie opisano również w szeregu rozporządzeń, między innymi w ramach Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich 89/106/EEC. Jak wybrać odpowiednie tkaniny trudnopalne? Najczęściej stosuje się następujące klasyfikacje:

 • od A1 do B3 – podział według zgodności z normą DIN 4102. Największym bezpieczeństwem odznaczają się tkaniny klasyfikowane jako A1 i A2;
 • od A1 do F plus dodatkowe oznaczenia s1 i s2 – klasyfikacja według normy PN EN 13501-1. Wysoką odpornością na ogień wyróżniają się tkaniny A1 oraz A2 – s1,d0;
 • od 1 do 5 – podział według norm PN-EN 1102:1999, PN-EN 13772:2004, PN-EN 1101:1999.Trudnopalne tekstylia hotelowe oznaczane są numerami 1 i 2.

Jak wybierać dekoracyjne tkaniny hotelowe?

tkaniny hotelowe

Estetyka tkanin dekoracyjnych jest niezwykle istotna – zazwyczaj te szczegóły określa się już na etapie kreowania identyfikacji wizualnej hotelu. Ważne są również walory funkcjonalne tkanin hotelowych. Zasłony hotelowe dostępne są w wielu wariantach. Wskazać można na przykład zasłony zaciemniające lub częściowo zaciemniające. Warto zwrócić uwagę także na tkaniny pochłaniające dźwięk. Zarówno regulacja światła, jak i ochrona przed hałasem mają niebanalny wpływ na komfort gości przebywających w pomieszczeniach. Dostępne są przezierne tkaniny akustyczne o różnym stopniu pochłaniania hałasu.

Jak wybierać tkaniny pochłaniające hałas? Wyróżnić można współczynnik ustalany laboratoryjnie „αs”, praktyczny współczynnik pochłaniania dźwięku „αp” oraz ważony współczynnik pochłaniania „αw”. Poziom określany jest zazwyczaj w wartościach od 0,15 do 0,9, a wyższy współczynnik oznaczany jest jako > 0,90 – co oznacza, iż tkanina pochłania co najmniej 90 % dźwięków. Stosowane są również oznaczenia od A do E. Litera A oznacza najwyższą ochronę przed hałasem.

pościel hotelowa normy

Wybór tkanin hotelowych wymaga więc znajomości norm prawnych, istotnych przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na trwałość tkanin, które w warunkach hotelowych są regularnie prane z zastosowaniem wysokich temperatur i silnych detergentów. Dobrym wyborem będą tekstylia doświadczonych producentów, którzy swą ofertę kierują właśnie do przedsiębiorców z branży HoReCa.