Z jakich materiałów wykonuje się pościel hotelową?

Pościel, którą znajdziemy na sklepowych półkach zasadniczo różni się od tej występującej w hotelach. Po za tym, że odznacza się ona najwyższą jakością, wyprodukowana jest również z innych materiałów.Jaka jest różnica między pościelą hotelową a sklepową?

Pościel hotelowa, a komfort gości

Komfort gości podczas doskonale przespanej nocy, a tym samym ich zadowolenie w dużym stopniu uzależnione jest od łóżka oraz pościeli. Zarówno prześcieradła, poszwy, jak i poszewki na poduszki muszą cechować się więc najwyższą jakością oraz być przyjemne w dotyku. Dlatego przed pościelą przemysłową – używaną w hotel stoją na prawdę wysokie wymagania.

Liczy się wytrzymałość

Pościel hotelowa cechuje się wysoką wartością gramatury – standardem jest gramatura równa 155-160gr/m2. Stanowi to gwarancję trwałości, a masywna pościel prezentuje się luksusowo oraz jest przyjemna w dotyku.  Wytrzymałość pościeli przemysłowej musi być nieporównywalnie większa od sklepowych pozycji, dlatego że poddawana jest częstszym procesom konserwacji. Wysokiej jakości produkty prane są nawet w 95oC, a do tego wybawiane, suszone oraz maglowane.

Wysoka jakość to nie wszystko – warto zwrócić uwagę również na to czy pościel wchłania wodę, przepuszcza powietrze oraz jaka jest jej faktura i czy się gniecie. Źle dobrany materiał mógłby przyczynić się do problemów skórnych albo źle przespanej nocy, obniżając poziom zadowolenia gości.

Z jakich materiałów wykonuje się pościel hotelową?

Najpopularniejszym rodzajem pościeli hotelowej jest ta wykonana z bawełny. To ekonomiczny wybór, odporny na pranie oraz zabiegi dezynfekujące. Gdy jest fachowo wyprana, uprasowana oraz wykrochmalona prezentuje się świeżo i elegancko, a co najważniejsze zapewnia gościom wysoki poziom komfortu. Warto wybierać tkaniny, w których włókno jest maksymalnie gładkie, długie oraz czesankowe. Wśród pościeli bawełnianej najbardziej popularna jest:

  • Pościel z adamaszku – tkanina ta wykonana jest z najlepszej jakości bawełny. Zastosowano w niej przędze czesane, które zapewniają jej połysk oraz trwałość – nawet podczas intensywnego użytkowania. Zwykle jest dwustronna oraz jednobarwna, a starannie dobrane sploty tkackie, na przykład atłasowe nierzadko zdobią ją motywem roślinnym. Jak podają statystyki, aż 60% hotelarzy w naszym kraju stosuje w swoich obiektach pościel wyprodukowaną z adamaszku. Najczęściej są to modele o deseniu w jedno lub dwu – centymetrowe paski oraz bez dodatku poliestru, który mógłby być odpowiedzialny na mechacenie się pościeli.
  • Pościel z perkalu – to trwała, miękka oraz odznaczająca się walorami estetycznymi propozycja. Wytwarzana jest głównie z wysokiej jakości bawełny. Perkal jest lekko sztywny, ale naturalny w dotyku i charakteryzuje się łatwością w czyszczeniu. Wyróżnia się efektem świeżości, dzięki czemu jest ceniony przez hotelarzy. Do jego produkcji wykorzystuje się okrągłą nić, a wyjątkowo ciasny splot sprawia, że jest bardzo mocny i wytrzymały. Perkal posiada zazwyczaj więcej niż 200 splotów na cal2, a nitka przeplata się jedna pod drugą.