Zasłony hotelowe – jak je wybrać?

Zasłony hotelowe, jako jeden z elementów aranżacji pokoi stanowią niezbędne wyposażenie każdego obiektu. Wielofunkcyjność zasłon hotelowych zdumiewa, narzucając jednocześnie zapewnienie odpowiedniej jakości tekstyliów okiennych. Zasłony, używane w hotelowych pokojach, pomieszczeniach restauracyjnych oraz w ciągu komunikacyjnym powinny nie tylko doskonale prezentować się, wzmacniając charakter urządzonych wnętrz. Niezwykle istotną funkcją zasłon hotelowych jest ochrona przed światłem dziennym, wnikającym przez otwór okienny oraz przed wzrokiem osób, znajdujących się w pobliżu okna pokoju po zmroku. Zasłony hotelowe powinny spełniać wymogi, zawarte w przepisach prawnych, określających ich trwałość, zwłaszcza w kontakcie z ogniem.

Jakie przepisy prawne są istotne przy wyborze zasłon hotelowych?

Przed dokonaniem wyboru zasłon do pokoi hotelowych warto zapoznać się z przepisami, zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, z dnia 12 kwietnia 2002 r, (Dz. U. nr 75, poz.690) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz z Dyrektywą Wspólnoty Europejskiej 89/106/EEC. Najistotniejszym kryterium, określającym przeznaczenie tkaniny do użytku w obiektach noclegowych jest klasa palności, przyznawana w drodze przeprowadzonych badań na próbce tkaniny. Zasłony jako tkaniny hotelowe powinny posiadać klasę A, świadczącą o niepalności tkanin. Tkaniny, z których wykonane są zasłony hotelowe powinny spełniać wymogi, określone normami: EN 13501-1, oraz DIN 4102. Istotne znaczenie ma zgodność z normą przeciwpożarową w zakresie niepalności oraz nieużywanie tkanin dymotwórczych oraz toksycznych. Tkaniny, z których wykonane są zasłony w hotelach powinny być odporne na substancje chemiczne oraz pozbawione alergenów. W klasyfikacji DIN 4102 powinny być wybierane tkaniny klasy A1 i A2, wykazujące się niepalnością. Produkty, odporne na działanie ognia, objęte klasą 1 oraz 2 spełniać powinny warunki, objęte normami PN-EN 1102:1999, PN-EN 13772:2004 oraz PN-EN 1101:1999.

Jaki rodzaj tkaniny jest odpowiedni dla zasłon hotelowych?

Zasłony hotelowe powinny być trwałe, praktyczne, spełniające normy przeciwpożarowe, a także estetyczne i modne. Ich zadaniem jest stworzenie wrażenia nowoczesności, przytulności lub klasycznej elegancji w pomieszczeniu. Istotny jest ponadto poziom zaciemnienia, który tworzą zasłony hotelowe. Tkanina blackout vs dimout to częsty dylemat hotelarzy. Rozwiejmy więc wątpliwości. Jeżeli zależy Państwu na możliwości całkowitego zaciemnienia pokoju w porze dziennej, należy zastosować zasłony, wykonane z tkaniny blackout, która od strony okna pokryta jest warstwą gumy, zapobiegającą przedostawanie się promieni słonecznych oraz nadmiaru ciepła do wnętrza. Tkanina dimout, tkana, nie zapewni całkowitego zaciemnienia. W zależności od potrzeb oraz wymagań klientów warto dopasować rodzaj tkaniny do konkretnego pokoju. Tkaniny blackout są jednym z koniecznych elementów wyposażenia pokoi w obiektach, oferujących najwyższy poziom obsługi.