Zawód z przyszłością: manager hotelu

W ostatnich latach branża HoReCa w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Oznacza to, że nie tylko rośnie liczba hoteli, ale również wrasta zapotrzebowanie na pracowników branży hotelarskiej. Ciekawym zawodem związanym z rynkiem HoReCa jest manager hotelu. Jest to nowa profesja, ale wzrostowe prognozy dla branży sugerują, że warto się nią zainteresować. W dzisiejszym artykule dowiesz się kilku szczegółów na temat tego zawodu.

Manager hotelu, czyli kto?

Manager hotelu to stosunkowo nowy zawód, dlatego też wiele osób może zastanawiać się czym taka osoba właściwie się zajmuje. Okazuje się, że jest to ważne stanowisko w branży, ponieważ zatrudniony na nim odpowiada za funkcjonowanie całego hotelu. Managera można też nazwać koordynatorem i jednocześnie kierownikiem. Wśród licznych obowiązków managera hotelu znajdziemy przydzielanie zadań oraz kontrolowanie podwładnych, szukanie rozwiązań w sytuacjach konfliktowych, reprezentowanie hotelu na zewnątrz i kontakt z kontrahentami. Osoba taka jest również odpowiedzialna za organizację różnego rodzaju imprez oraz odpowiada za zakupy hotelowe np. tekstylia do hotelu.

Środowisko pracy managera hotelu: czego się spodziewać?

Na stanowisku managera hotelu możesz się spodziewać wielu różnorodnych zadań. Na tym stanowisku nie ma miejsca na nudę! Manager najczęściej pracuje stacjonarnie w biurze, ale nie jest to typ zawód, w którym można narzekać na brak kontaktu z ludźmi i zmęczenie oczu ciągłą pracą przy komputerze – manager hotelu spotyka się z kontrahentami, rozmawia z pracownikami, wyjeżdża w ważnych sprawach firmy…

Cechy i kompetencje idealnego managera hotelu

Dobry manager hotelu powinien być przede wszystkim odporny na stres i komunikatywny. Na tym stanowisku często wymagane jest wykształcenie branżowe – gastronomiczne lub hotelarskie, choć brak takich kwalifikacji można nadrobić doświadczeniem pracy w branży i jej znajomością. W związku z tym, że manager hotelu to stanowisko kierownicze, idealny kandydat powinien mieć zdolności przywódcze, umieć motywować i słuchać swoich współpracowników, a także samodzielnie organizować sobie pracę.

Ile zarabia manager hotelu?

Zarobki managera hotelu są najczęściej powiązane z rodzajem hotelu, w którym dana osoba pracuje. W mniejszych hotelach wynagrodzenie będzie zazwyczaj niższe niż w dużych hotelach zlokalizowanych w miastach czy przychodowych miejscowościach turystycznych. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń na portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków na tym stanowisku to 4400 zł brutto. Portal praca.pl zdaje się to potwierdzać – podaje, że średnie zarobki w zawodzie managera hotelu „oscylują w przedziale 4000-5000 zł”.