Gdzie można kupić wyposażenie do pokoi hotelowych?

Odpowiednie wyposażenie pokoi hotelowych ma fundamentalny wpływ na ostateczną opinie gości o obiekcie. Hotele i pensjonaty, które dbają o dobre samopoczucie swoich klientów inwestują głównie w produkty wysokiej jakości, które nie tylko spełnią ich wymagania, ale przede wszystkim nie stracą na swojej świetności wraz z czasem użytkowania. Gdzie należy więc kupować wyposażenie do pokoi hotelowych?

Wyposażenie do pokoi hotelowych – możliwe warianty zakupu

Właściciele hoteli oraz pensjonatów mają do wyboru co najmniej kilka opcji zakupu odpowiednich mebli i akcesoriów do hotelu. Mogą sprowadzić wybrane artykuły bezpośrednio od producenta lub skontaktować się z powszechnie dostępnymi dystrybutorami. Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady. Wybór właściwej formy zakupu powinien zależeć jednak przede wszystkim od wielkości hotelu, jego lokalizacji oraz konkretnych potrzeb obiektu. W końcu całkiem innym asortymentem zainteresowane będą mniejsze pensjonaty, a innym pięciogwiazdkowe resorty.

Istotną rolę odgrywa także cena. Przeważnie inwestując w tanie produkty nie należy spodziewać się, że dostarczone meble czy tekstylia efektywnie przetrwają kolejne lata. Z kolei zbyt drogie artykuły hotelowe mogą znacząco nadszarpnąć budżet mniejszych obiektów. Warto więc pamiętać, że profesjonalni dostawcy (czyli tacy, którzy systematycznie działają na rynku HoReCa) przy każdym zakupie udzielają kilkuletnich gwarancji. Dzięki temu w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości o wiele sprawniej przebiega cały proces reklamacji. Wyposażenie przeznaczone dla hoteli powinno być również kilkukrotnie sprawdzane. Niezbędne okażą się także najważniejsze certyfikaty, atesty oraz deklaracje, które będą w pełni zgodne z obowiązującymi obecnie przepisami dotyczącymi obiektów użyteczności publicznej. 

Złożenie zamówienia u dystrybutorów

Większość pensjonatów i mniejszych hoteli wybiera właśnie tę opcję zakupu mebli i artykułów do swojego obiektu. Producenci najczęściej oczekują od klienta złożenia zamówienia na kilkadziesiąt lub nawet kilkaset produktów, podczas gdy niewielkie ośrodki nie potrzebują, aż takiej ilości towaru. Dzięki temu mogą też zaoszczędzić na samych kosztach zakupu nie wydając przy tym niepotrzebnie na nadprogramowe artykuły. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że zamawiając wyposażenie do pokoi hotelowych u dystrybutorów trzeba naszykować się na zakup już gotowego towaru. Hotele nie będę więc miały wkładu w bezpośrednią produkcję artykułów. Należy więc odpowiednio wcześniej zrobić krótkie rozeznanie, aby rzeczywiście zamówiony asortyment był w pełni zgodny z naszymi oczekiwaniami. 

Zakup wyposażenia hotelowego bezpośrednio u producentów

Z pewnością największą zaletą zakupów bezpośrednio od producenta jest zdecydowanie niższa cena produktów, niż w przypadku zamówienia u dystrybutorów. Nie można również zapomnieć, że decydując się na taką formę kompletowania wyposażenia hotelowego można mieć spory wpływ na ostateczny projekt artykułu. Ręczniki hotelowe lub zasłony hotelowe  mogą zawierać wygrawerowaną nazwę obiektu, co znacząco wpłynie na niepowtarzalność produktów. 

Zakupy u producenta wiążą się jednak również z kilkoma ograniczeniami. Przede wszystkim składane zamówienia muszą często obejmować co najmniej kilkaset artykułów. O ile w przypadku większych hoteli, które dysponują tysiącami pokoi nie będzie to stanowić większego problemu, o tyle mniejszym obiektom po prostu nie będzie się to opłacać. Trzeba też liczyć się z tym, że w niektórych sytuacjach czas oczekiwania na zamówienie może wynosić nawet kilka lub kilkanaście tygodni. Ośrodki, którym zależy na szybkim przyjęciu gości powinny więc inwestować w wyposażenie dostępne od razu u dystrybutorów. 

Czym kierować się przy wyborze wyposażenia do pokoi hotelowych?

Poszukując dobrej jakości produktów do hoteli należy kierować się głównie materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Pościel hotelowa powinna być nieco grubsza i bardziej wytrzymała, niż większość powszechnie dostępnych modeli. Najlepiej sprawdzi się tutaj wysokogatunkowa tkanina o gramaturze 140-160 g/mkw. Prześcieradła hotelowe oraz kołdry hotelowe najczęściej szyje się za pomocą nici rdzeniowych, które są odporne na wysoką temperaturę. W przypadku takich tekstyliów stosowany jest również zagęszczony ścieg i rygle wzmacniające, które zapobiegają pruciu się materiału. Szlafroki hotelowe powinno się szyć z wysokiej jakości bawełny charakteryzującej się dłuższymi włóknami. Konfekcja hotelowa musi być również odporna na różne zabiegi konserwujące oraz na działanie silniejszych środków chemicznych. 

O wartości wyposażenia meblowego decydują głównie użyte do produkcji materiały oraz jakość okuć. To właśnie te ostatnie elementy najszybciej się zużywają, dlatego lepiej zainwestować w nieco droższy mebel, który jednak nie będzie wymagał rychłego remanentu po kilku latach. 

Wybierając wyposażenie do pokoi hotelowych należy pamiętać, aby przede wszystkim kierować się komfortem gości. Lepiej więc zainwestować w nieco droższe produkty, ale bardziej wytrzymałe i znacząco zwiększające czas ich eksploatacji. W ostatecznym rozrachunku o wiele tańszy okaże się bowiem zakup wyższej jakości towaru, niż ciągłe wydawanie środków na najtańsze, ale niezbyt wytrzymałe artykuły.