Haftowanie ręczników – dobre praktyki

Śnieżnobiałe i pachnące świeżością ręczniki powinny być wizytówką każdego szanującego się hotelu czy pensjonatu. Aby dodać im nieco elegancji można zdecydować się na ozdobienie ich haftem. Wyszycie loga naszego hotelu, ozdobnego wzoru lub monogramów może sprawić, że pobyt w naszym ośrodku będzie wyjątkowym doświadczeniem. Jak wybrać odpowiedni haft? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Od czego zacząć?

Zanim zaczniemy, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wybrany przez nas haft zlecimy do wykonania podmiotowi zewnętrznemu, czy też wykonamy go samodzielnie. Pierwsze rozwiązanie najlepiej się sprawdza w przypadku dużych sieci hoteli i pensjonatów, które dzięki skali zamówienia są w stanie uzyskać korzystną cenę. Jeżeli jednak jesteśmy właścicielami niewielkiego obiektu, być może lepiej jest zainwestować w hafciarkę komputerową. Cena takiego urządzenia wynosi około 3.000 zł. Posiadanie hafciarki jest o tyle wygodne, że umożliwia nam wykonanie haftu podczas wymiany na nowe zaledwie kilku czy kilkunastu ręczników, podczas gdy zlecenie wykonania go na zewnątrz opłacalne jest jedynie przy większych zamówieniach.

Wybór wzoru

Jeżeli zdecydujemy się ozdobić haftem hotelowe ręczniki, musimy zdecydować się na odpowiedni wzór. Chociaż logo wydaje się najbardziej oczywistym wyborem, można wybrać motyw według innego klucza. Dla przykładu, jeżeli nasz ośrodek w swojej nazwie posiada element, który można przedstawić w formie graficznej, np. „Wiśniowy sad” czy „Hotel pod Sosną”, zamiast loga możemy przygotować haft w formie dwóch wisienek lub sosnowej gałązki. Podobną personalizację możemy przeprowadzić, jeżeli pokoje w naszym hotelu posiadają swoje nazwy, np. „malinowy apartament” czy „pokój niebieski” – możemy zdecydować się na przygotowanie partii ręczników z indywidualnym wzorem w danym kolorze specjalnie dla danego pokoju. Warto też mieć przygotowaną zmianę ręczników z haftem przygotowanych z myślą o nowożeńcach – zostanie to odczytane jako miły gest ze strony pensjonatu. Pamiętajmy również o odpowiedniej palecie kolorystycznej – jasne nici na białym ręczniku mogą być niewidoczne, podczas gdy kolory haft na ręczniku czarnym również może nie prezentować się najlepiej. 

Przede wszystkim trwałość

Jeśli już podjęliśmy decyzję co do wzoru, należy zdecydować się na wybór nici, które zostaną użyte do jego wykonania. Ręczniki hotelowe są regularnie prane w wysokich temperaturach, przez co zbyt delikatny haft może szybko ulec zniszczeniu. Dobrze jest wybrać nici bawełniane lub te z wiskozy, ponieważ dobrze znoszą regularne pranie. Warto również wybrać odpowiedni stabilizator haftu – rodzaj materiału, który zostanie umieszczony pod nićmi, dzięki czemu wzór będzie trwalszy. Można zdecydować się na stabilizator wydzierany z flizeliny, który dobrze się sprawdza zarówno na ręcznikach, jak i na bardziej delikatnych materiałach, takich jak pościel czy prześcieradła. Decydując się na wybór igły, lepiej jest wybrać tę o większym oczku i co za tym idzie – nieco grubszą nitkę. Wpłynie to na wytrzymałość efektu końcowego.