Skontaktuj się z nami
Poznaj naszą ofertę profesjonalnych produktów tekstylnych.

Jak prać ręczniki?

Jak prać ręczniki?

Jak zrobić pranie wie chyba każdy. Pralka, proszek, płyn do prania lub coraz popularniejsze ostatnio kapsułki do prania i woda. Odpowiedni program, chwila czasu i gotowe. Można wieszać. Każdy, kto pierze ręczniki regularnie wie jednak, że z każdym praniem tracą one swoją miękkość, a z czasem stają się szorstkie i niezbyt przyjemne w dotyku. Jak prać ręczniki, aby jak najdłużej nam służyły? I żeby jak najdłużej zachować je w dobrej kondycji? A przy tym, aby były dobrze zadbane i odpowiednio czyste?

Kupujemy ręczniki – i co dalej?

Wybraliśmy się do sklepu, kupiliśmy piękne, nowe i miękkie ręczniki. Wracamy z nimi do domu i co dalej? Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić po zakupie to wstawienie prania. Naprawdę! A dlaczego? Ano dlatego, że ręcznik taki prosto ze sklepu nie będzie odpowiednio wchłaniał wody, jeśli będziemy chcieli się nim wytrzeć od razu. Nie spełni zatem naszych oczekiwań i nie osuszy naszej skóry w wystarczający sposób. I to wszystko? Otóż nie. Pierwsze pranie pozwala także na eliminację z naszego nowego nabytku chemicznych składników, jakie zostały użyte podczas jego produkcji, a także nieczystości, które mogą się na nim osadzić podczas transportu, przechowywania i ekspozycji w sklepie. A to wszystko może wywołać u nas uczulenie, wysypkę, świąd – mało zachęcające, prawda? Dlatego najważniejsze – zanim po raz pierwszy użyjemy ręcznika – należy go wyprać! Ale jak zrobić to dobrze?

To jak prać te ręczniki?

Najważniejszą zasadą jest przeczytać metkę, jaką zamieścił na produkcie producent. To podstawa, żeby wiedzieć, jakie zalecenia zostały dla nas przygotowane. Niestosowanie się do nich jest pierwszym, podstawowym i jakże często popełnianym błędem. Nie każdy wie też, że ręczniki zawsze powinno się prać osobno. Nie łączy się ich z ubraniami, ani bielizną. Takie mieszanie powoduje niestety, że ręczniki tracą swoją naturalną puszystość. Kolejnym błędem, jaki często jest popełniany jest maksymalne naładowanie bębna, upchanie jak najwięcej, bo przecież jeszcze jeden się zmieści. Ano zmieści, drzwiczki się domkną. Jednak przy tak zapchanej pralce woda oraz używane przez nas środki piorące nie mają możliwości dokładnie przeniknąć do wszystkich tkanin. Przez co nie będą się one odpowiednio dopierały.

Segregacja to nie tylko oddzielne pranie ręczników, bez dodatków innych części garderoby, ale także rzecz oczywista, czyli różnicowanie kolorów. A wszystko po to, aby nasze ręczniki nie zmieniły koloru. Pranie przygotowane, to jaki program wybrać? Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie programu delikatnego. Natomiast jeśli chodzi o temperaturę – wszystko zależy od tego, co nam zalecił producent. Jednak co ciekawe, ręczników raczej nie powinno się poddawać praniu w bardzo wysokiej temperaturze, a co nie raz i nie dwa przekazywane jest jako prawda oczywista kolejnym pokoleniom. Wysoka temperatura nie tylko nie pomoże naszym ręcznikom, lecz może uszkodzić materiał, przez co stanie się on szorstki i nieprzyjemny w użyciu. Poza tym, ręczniki, które wykorzystujemy w domu – tak naprawdę nie ma potrzeby, aby poddawać je tak wysokim temperaturom.