Skontaktuj się z nami
Poznaj naszą ofertę profesjonalnych produktów tekstylnych.

Jak zdobyć gwiazdki hotelowe?

Jak zdobyć gwiazdki hotelowe

Jak zdobyć gwiazdki hotelowe?

Kategoryzacja hoteli, czyli potocznie mówiąc nadawanie gwiazdek, to procedura potwierdzająca spełnienie konkretnych wymogów dotyczących wyposażenia, obsługi, dostępnych usług czy infrastruktury. W większości krajów maksymalna liczba gwiazdek wynosi 5, choć są światowe wyjątki w tym zakresie. Dowiedz się na jakich zasadach są przyznawane popularne gwiazdki hotelowe.

Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

Gwiazdki hotelowe to potwierdzenie spełnienia przez obiekt noclegowy – hotel, motel lub pensjonat – określonych standardów. Ich liczba świadczy o udogodnieniach, których można się spodziewać po pobycie w danym miejscu. Im większą ich ilością może się pochwalić dany hotel, tym bardziej luksusowych warunków można się po nim spodziewać. Kategoryzacja obiektów noclegowych jest regulowana prawnie a wymogi co do ich posiadania ściśle określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004roku w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi noclegowe.

Nie są one jednak ujednolicone na gruncie międzynarodowym, więc obiekty o takiej samej ilości gwiazdek mogą się różnić standardem w poszczególnych krajach. Może być to nierzadko powodem rozczarowania po przybyciu do obiektu hotelowego. Warto więc zawczasu, przed wyruszeniem w podróż zorientować się co do sposobów kategoryzacji w danej lokalizacji, jak również porównać opinie gości i ceny.

Kto i na jakiej podstawie kategoryzuje obiekty noclegowe?

W Polsce, jak w większości krajów, stosuje się 5-stopniową skalę wyrażoną gwiazdkami. Prowadząc obiekt hotelowy właściciel ma obowiązek zgłoszenia się do kontroli i poddaniu kategoryzacji. Procedura ta jest przeprowadzana przez Marszałka Województwa, który powołuje komisję specjalistów do spraw oceny standardów hotelu.

1 gwiazdka

Obiekty oznaczone 1 gwiazdką to hotele o podstawowym standardzie i skromnym wyposażeniu pokoi. Muszą one jednak obowiązkowo posiadać łazienkę – wspólną dla kilku pokoi lub znajdującą się w pokoju. Są przeznaczone dla niewymagających klientów również ze względu na niewielką liczbę usług wliczonych w cenę noclegu. W wyposażeniu pokoju znajduje się łóżko, szafa, szafka nocna, lustro, wieszak na odzież wierzchnią, lampka nocna i do pracy, oświetlenie sufitowe oraz minimum jedno gniazdko elektryczne. Gość nocujący w pokoju o tym standardzie może liczyć na usługę przechowania bagażu, podania śniadania, sprzątania pokoju, zmiany pościeli co 3 dzień oraz dostęp do ciepłych napojów. Pokój powinien charakteryzować się powierzchnią wynoszącą min. 8m². Są to miejsca tanie, przeznaczone dla klientów o niskich wymaganiach.

2 gwiazdki

To oznaczenie nadawane jest obiektom o średniej klasy pokojach. Obowiązkowo muszą posiadać dostęp do łazienki, telefonu, telewizor oraz śniadanie wliczone w cenę. W pokoju oprócz wyposażenia obejmującego sprzęt adekwatny dla 1 gwiazdki, wymagane jest radio oraz dostęp do siebie internet. W obiektach wyższych niż 4 piętra obligatoryjnie musi znajdować się również winda. Od pokoju 1 gwiazdkowego odróżnia go także powierzchnia pokoju, wynosząca min. 9m².

3 gwiazdki

Hotel 3 gwiazdkowy to poziom wyższy od standardu definiowanego jako 2 gwiazdki. Jest to dobry obiekt średniej klasy, oferujący zadbane pokoje o powierzchni min. 10m². Pokoje tej klasy stanowią zdecydowaną większość wśród pokoi w Polsce i Europie. Wyposażenie pokoju obejmuje to spotykane w obiektach niższej klasy, a ponadto pokoje posiadają tv i telefon w pokoju, dostęp do materiałów piśmienniczych, zestawu do czyszczenia odzieży i obuwia, wodę butelkowaną oraz ręcznik kąpielowy. Zmiana pościeli, podobnie jak w obiektach niższej klasy, odbywa się co 3 dni. Dodatkowo obiekty te oferują dostęp do siłowni, restauracji, sal konferencyjnych oraz całodobowej recepcji.

4 gwiazdki

4 gwiazdki nadawane są hotelom o wysokim komforcie i standardzie, zarówno usług jak i zakwaterowania. Cechuje je dobrze zagospodarowane centrum biznesowe, oferujące dostęp do sal konferencyjnych, restauracji, klubu nocnego, baru, często także basenu. Zlokalizowane są one najczęściej w centrach miast. Pokoje w obiektach 4 gwiazdkowych mają powierzchnię min. 12m², są wyposażone w klimatyzację oraz umożliwiają dostęp do codziennej prasy, zamówienia kwiatów czy używania suszarki do włosów. W dodatkowym wyposażeniu znajdują się także fotele lub kanapy wypoczynkowe, minibar lub lodówka oraz łazienka w pokoju. Zmiana bielizny pościelowej i ręczników odbywa się w tak sklasyfikowanych obiektach każdego dnia. Hotele te bogate są w ofertę zabiegów kosmetycznych czy SPA.

5 gwiazdek

5 gwiazdek to oznaczenie charakteryzujące luksusowe hotele o najwyższym standardzie, które odpowiadają na potrzeby najbardziej wymagających gości. Powierzchnia pokoju w tej kategorii rozpoczyna się od 14m².

Hotele typu LUX

Określenie tego typu dotyczy hoteli oferujących olbrzymie, kilkusetmetrowe i wielopoziomowe apartamenty z luksusowym, pozłacanym wyposażeniem, osobistą obsługą i ochroną. Koszty pobytu w takich apartamentach dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy euro za osobę. W tej kategorii znajdują się obecne hotele w Dubaju, żaden obiekt w Polsce nie kwalifikuje się do niej.

Tabela przedstawia wybrane różnice pomiędzy poszczególnymi kategoriami obiektów noclegowych:

Kategoria

1*

2* 3* 4* 5*
Kryterium
Powierzchnia pokoju 1-osobowego

8m²

9m² 10m² 12m²

14m²

Powierzchnia pokoju 2-osobowego

10m²

12m² 14m² 16m²

18m²

Powierzchnia pokoju 3- osobowego

14m²

15m² 16m²

Powierzchnia pokoju 4-osobowego

16m²

18m²

Elementy dekoracyjne w pokoju

 

+

 

+

 

+

+

Łazienka

Wspólna lub w pokoju

Wspólna lub w pokoju W pokoju W pokoju

W pokoju

Zmiana pościeli i ręczników

Co 3 dni

Co 3 dni Co 3 dni codziennie

codziennie

Dostęp do tv i fax

+

+ + +

+

Dostęp do internetu

+

+

+

Klimatyzacja

+

+

Materiały piśmiennicze, zestaw do czyszczenia odzieży i obuwia, woda butelkowana

+

 

 

 

+

 

 

 

Restauracja

+

+

+

Odnowa biologiczna

+ +

+