Poznaj trendy panujące w nowoczesnych hotelach najwyższej klasy.

Wysoki standard hotelu, piękne i oryginalne wyposażenie, znakomita obsługa – czy te wszystkie czynniki wpływają na opinię o hotelu? Czy profesjonalizm w działaniach hotelu wpływa na opinię gości? Co należy zrobić, by wyróżniać się na tle konkurencji? Czym aktualnie przyciągają gości hotele o różnych potrzebach, a przede wszystkim biznesowych?

Podobnych pytań można postawić bardzo wiele. Jakie trendy w świecie hotelarstwa pozwalają wyróżnić się i zdobyć przewagą nad konkurencją?

Jak wynika z badań rynkowych, piękne i ciekawe wyposażenie hotelu oraz  inne działania, nawet najbardziej pomysłowe – to nie wszystko. Hotelowi goście są coraz bardziej wymagający, a sprzyja temu duży wybór ofert. Największe potrzeby przejawiają goście poszukujący miejsca na konferencję, na wyjazd firmowy albo spotkanie biznesowe.Co można zaproponować klientom, by oferta konkretnego hotelu została zauważona i wzbudziła szerokie zainteresowanie.

Liczba gwiazdek hotelowych jest jednym z kryteriów przy wyborze czasowego miejsca zamieszkania czy pracy Czy ten system kategoryzacji hoteli jest wystarczający? Odpowiedź jest negatywna, gdyż w każdej części świata wygląda  to nieco inaczej,  mówiąc o różnicach między hotelami tej samej kategorii w danym państwie.

Jeśli interesuje się proces formalny oraz zasady przyznawianawania gwiazdke hotelowych, przeczytaj artykuł:  Jak zdobyć gwiazdki hotelowe?

Hotel 5-gwiazdkowy-czym powinien sie wyróżniać?

Hotel 5-gwiazdkowy  powinien być  obiektem najwyższej klasy, zapewniającym realizację wszelkich  potrzeb i  życzeń najbardziej wymagających klientów. Zgodnie z wymogami  powinien być to hotel położony w ścisłym lub szerzej pojętym centrum, o bardzo dobrej lokalizacji i taką samą komunikacją, z miejscem parkingowym dla każdego pokoju. Hotel powinien dysponowaće odpowiednią ilością luksusowych apartamentów a obsługa posługiwać się biegle co najmniej dwoma obcymi językami. Wymogiem jest co najmniej jedna winda. Standardem są pokoje wyposażone w najnowsze technologie, a poza najwyższej klasy wyposażeniem pokoju, a w łazienkach elementy galanterii i kosmetyki klasy premium. Małe drobiazgi są wyrazem dbałosci o kllienta i wpływają na sympatyczną atmosferę.Takim elementem będzie również piękna pościel z naturalnych materiałów oraz  wszekiego rodzaju dodatki w postaci szalafroka, kapci i ręczników z hotelowym logo. Dodatkowym atutem obiektu może być czas jego budowy, im młodszy, tym bardziej pożądany i siłą rzeczy nowocześniejszy.

W obiekcie powinny znajdować restauracje, aperitif – bar, bar kawowy,  siłownia, basen kryty a w cieplejszych regionach również odkryty, centrum odnowy biologicznej oraz  SPA, a także odpowiednio wyposażone centrum konferencyjne. Do wymaganych punktów usługowych należy zaliczyć kantor wymiany walut, kwiaciarnię oraz sklep z pamiątkami i drobnymi upominkami. A wszystko powinno znajdować się w pięknym zadbanym otoczeniu pełnym zieleni i z elementami świadczącymi o związkach z naturą i nastawieniu proekologicznym.

Ekologia jest w modzie 

ekologia w hotelu 

Troska o środowisko i poszukiwanie rozwiązań zgodnych z ekologią  to naprawdę dobry trend wzmacniający pozycję hotelu nie tylko 5-gwiazdkowego. Najkorzystniejszą strategią jest wprowadzanie ekologicznych rozwiązań na etapie budowy obiektu. Baterie słoneczne na dachu hotelu, systemy oszczędzania wody i energii elektrycznej w pokojach, używanie środków czystości i kosmetyków przyjaznych środowisku. Przykładem rozwiazań proekologicznych jest wykorzystywanie w hotelu produktów ulegających biodegradacji, normę stanowi segregacja odpadów, a nawet posiadanie studni głębinowych na potrzeby hotelowe.

Hotel przyjazny środowisku, dający poczucie dbałości o naturę, wykorzystując najnowsze technologie związane z czystością i dbałością o przyrodę na pewno jest  miejscem  wyjątkowo atrakcyjnym i zapewniającym udany wypoczynek, jak i lepsze warunki pracy.

Kreatywność kluczem do oryginalnej oferty

kreatywne wnętrze hotelu

 Drugim trendem w hotelowym świecie jest stworzenie twórczej przestrzeni do pracy. Spotkania biznesowe związane są z twórczą pracą, zakończoną najczęściej podjęciem ważnych strategicznych decyzji. Zapewne otoczenie pełne zieleni i z dala od źródeł hałasu ma wpływ na tego typu działania. W dobrych hotelach funkcjonują tzw.”brain roomy” czy „rest roomy”, w których znajdują się wygodne fotele, sofy, stoły oraz tablice, sprzyjające tego typu pracy. Nie mniej istotne jest nowoczesne profesjonalne wyposażenie. Rzutnik, infrastruktura komputerowa, projektor, ekran, oświetlenie,  nagłośnienie, sprzęt do videokonferencji stanowią podstawowe wymagania dla tego typu miejsc.

Przez żołądek do serca i portfela

wyżywieni w 5 gwiazdkowym hotelu

Coś dla ducha, coś dla ciała! Znakomicie przyrzadzone potrawy, ciekawa kuchnia dla osób o różnych smakach i wymaganiach należy niewątpliwie do atutów każdego hotelu. Niepowtarzane menu : kuchnia molekularna, slow food lub brain food to tylko przykładowe modne trendy.

Potrawy regionalne, przysmaki od lokalnych dostawców dają wrażenie dbałości o lokalne środowisko i szanowanie tradycji.

Natomiast w potrawach typu brain food  specjalizują się hotele nastawione na gości biznesowych, dbających o odpowiednią zbilansowaną dietę. Wiąże się to z komponowaniem posiłków  wspomagających nie tylko ciało, ale również pracę umysłu. Poczucie zadowolenia wpłynie na jakość i wydajność pracy usatysfakcjonowanych smakowitymi potrawami biznesmenów.

Naturalnie, że hotel z pięcioma gwiazdkami może wyróżnić się wieloma atrakcjami, związanymi z naturalnymi warunkami położenia (termy, groty solne) lub pomysłowymi  imprezami, np. typu światło i dźwięk – to również przyciągnie gości.

Z pewnością można stwierdzić, że warto stworzyć hotel z charakterem, z unikalnymi wartościami, zgodnymi z najnowszymi trendami, w których goście mogą zasmakować tylko w tym, a nie w innym miejscu.