Ręczniki do pensjonatu, na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Połączenie funkcjonalności, oszczędności i kwestii wizerunkowych to dla managerów hotelu ważne zadanie. Okazuje się, że wymienione elementy muszą być integrowane nawet podczas kompletowania wyposażenia pokojów – również w czasie zakupu ręczników dla gości. Na co powinni zwracać uwagę nabywcy podczas wyborów?

Ręczniki, a kwestie wizerunkowe pensjonatu

Pierwszą cechą ręczników, która powinna przykuwać uwagę właścicieli pensjonatów przy zakupie, jest jakość materiału wykorzystanego przy produkcji. Sprawdzanie tego atrybutu jest o tyle ważne dlatego, że miękkość ręczników jest jedną z podstawowych właściwości, na jaką zwracają uwagę goście obiektu. Wybierając ręczniki hotelowe ważne jest więc kierowanie się gramaturą materiału, przyjmując zasadę, że im jest ona wyższa, tym większą przyjemność z dotyku tkaniny będą mieli jej użytkownicy. Nabywcy powinni zwracać uwagę również na zastosowane w ręcznikach sploty i obszycie brzegów – ich staranne wykonanie będzie dla pensjonatu gwarancją, że ręcznik nie straci swojej pierwotnej jakości już po pierwszym użyciu.

„Zdaniem hotelarzy ręczniki to jedno z najważniejszych elementów aranżacji pokojów. Przy ich wyborze spędzają dużo czasu, analizując pożądaną przez gości wielkość ręczników, ich miękkość, a nawet kolor. Właściciele pensjonatów, z którymi miałam okazję rozmawiać przyznali, że ten element wyposażenia gra ważną rolę wizerunkową w ich obiekcie. Miękkie ręczniki w pokojach przyczyniają się do ogólnego komfortu pobytu, co z kolei przekłada się na chęć kolejnej wizyty w pensjonacie” – twierdzi Anna Wypych z Polskiej Grupy Tekstylnej.

Ciekawą propozycją dla właścicieli hotelów są również specjalne zdobienia wykonywane na ręcznikach. Na ich indywidualne życzenie producent może podjąć się stworzenia wyjątkowego haftu, czy firmowego logo danego obiektu. Krok ten warto podejmować zwłaszcza z zamiarem podniesienia prestiżu swojego pensjonatu, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by unikatowa dekoracja znalazła się na hotelowych ręcznikach w pozostałych obiektach.

Wysoka jakość, czyli dłuższy okres użyteczności

Podczas wyboru ręczników do pensjonatu warto połączyć perspektywę gości z oczekiwaniami właścicieli. Dla nich najważniejszy powinien być zakup takich tkanin, które nawet po wielokrotnym użyciu i czyszczeniu cechować się będą pierwotną jakością. Należy zwracać uwagę na to, z jakich surowców wykonane zostały ręczniki hostelowe – od nich zależeć będzie to, jak materiał zachowywać się będzie podczas prania i czy na długo zachowa on swoją miękkość. Im wyższa jakość tkaniny, tym dłuższy okres jej użyteczności, a co za tym idzie – spore oszczędności dla hotelu. Oczekiwania najbardziej wymagających managerów spełnią zwłaszcza modele wykonane z bawełny, czy z jedwabnymi splotami, które łatwo się czyszczą i pozostają miękkie nawet po wielokrotnym praniu. Warto unikać szorstkich materiałów, ponieważ te nie tylko nie przynoszą oczekiwanego komfortu gościom, lecz także są trudne w pielęgnacji dla personelu sprzątającego. Podczas wyboru istotny będzie również rozmiar ręczników hotelowych – dla zapewnienia najwyższej wygody osób przebywających w obiekcie warto postawić na duże ręczniki kąpielowe, średnie do twarzy i włosów, a także małe modele do wycierania rąk.

Cena, jako wyznacznik zakupu ręczników do pensjonatu

Osoby odpowiedzialne za wybór właściwych ręczników do hotelu kierują się również ceną i jest to kryterium jak najbardziej słuszne. Podobnie, jak pościel do pensjonatu tak również ręczniki różnią się między sobą jakością uzależnioną od ceny proponowanej przez producenta. Często dystrybutorzy dzielą swoją ofertę między trzy kategorie: produkty o niższej jakości, lecz w atrakcyjnej cenie, o najwyższej klasie materiału i wysokim koszcie zakupu, a także asortyment pośredni z atrakcyjną ceną zakupu i jednocześnie wysoką jakością. W tym wypadku wybór zależy więc od indywidualnej sytuacji finansowej obiektu oraz oczekiwań jego managerów. Jeśli hotel nastawiony jest na przyjmowanie gości o wysokich wymaganiach, wówczas inwestycja w wyposażenie pokojów powinna obejmować ręczniki z najwyższej jakości materiału. Z kolei, gdy pensjonat poszukuje oszczędności może postawić na pośrednią ofertę, poszukując możliwie najwyższej klasy tkanin w atrakcyjnych cenach.